Ubezpieczone osoby, które posiadają subkonta, mogą wskazać uprawnionych do wypłaty pieniędzy po śmierci. Możliwość ta nie dotyczy wyłącznie osób posiadających OFE. W jaki sposób można dziedziczyć środki zgromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? O odpowiedź na to pytanie pokusił się serwis next.gazeta.pl.
Aby ktoś mógł odziedziczyć fundusze z ZUS, właściciel konta musi złożyć konkretne dokumenty. Jeśli posiada jedno subkonto, to wówczas należy złożyć wniosek UWU o wskazaniu osoby uprawnionej. Co istotne, decyzję w tej sprawie można zmienić w każdym momencie. Przy modyfikacji listy uprawnionych należy także złożyć wniosek UWU z nowymi danymi osób dziedziczących - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściciele kont bez OFE są zobligowani do złożenia wniosku UWU, a także pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między współmałżonkiem. Jeżeli zmarła osoba nie pozostawała w związku małżeńskim, to w takim przypadku uzbierane środki są wypłacane osobom wskazanym przez nią za życia lub spadkobiercom.
Pamiętaj, że podziałowi podlega tylko ta część środków, która nie zostanie wykorzystana zgodnie z art. 131 ustawy organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Oznacza to, że jeśli w chwili śmierci pozostawałeś w związku małżeńskim i między Tobą a Twoim współmałżonkiem istniała wspólność majątkowa to dokonamy podziału połowy środków z Twojego subkonta za okres trwania wspólności majątkowej i zaksięgujemy je na subkoncie współmałżonka - tłumaczy ZUS.
Jak uzyskać środki z ZUS?
Takie środki z ZUS nie są wypłacane automatycznie. Osoba uprawniona musi się po nie zgłosić, wypełniając wniosek USS.
W przypadku osób, które posiadają OFE, należy najpierw zgłosić się właśnie do tej instytucji - to ona kontaktuje się z ZUS ws. wypłacenia środków - zauważa next.gazeta.pl.
Jak długo czeka się na wypłatę pieniędzy? Środki powinny trafić na konto w ciągu trzech miesięcy od momentu złożenia wniosku.