ZUS wypłaca specjalną rentę alkoholową. Kto może na nią liczyć?

159

Jednym ze świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest tzw. renta alkoholowa. To zapomoga, którą otrzymują osoby bezrobotne ze stwierdzoną niezdolnością do pracy wskutek uzależnienia alkoholu. Obecnie renta alkoholowa wynosi nawet 1780,96 zł.

ZUS wypłaca specjalną rentę alkoholową. Kto może na nią liczyć?
Renta alkoholowa to jedno ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Osoby, które borykają się z uzależnieniem alkoholowym, często są niezdolne do pracy wskutek wyniszczenia organizmu. Takim osobom ZUS oferuje specjalną rentę, wypłacaną co miesiąc.

Mowa o tzw. rencie alkoholowej, która przysługuje osobom bezrobotnym i pozostającym w stanie niezdolności do pracy. Co ważne, dotyczy ona zarówno częściej, jak i całkowitej utraty zdolności do wykonywania pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

Jak otrzymać rentę alkoholową? Jest kilka wymogów

Warto jednak wspomnieć, że uzyskanie renty alkoholowej wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów. Osoba starająca się o wypłatę renty musi uzyskać orzeczenie lekarza o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.

Ponadto konieczne jest osiągnięcie wymaganego i odpowiedniego dla danego wieku stażu ubezpieczenia. Co więcej, niezdolność do pracy musi powstać w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych, ewentualnie w ciągu 18 miesięcy od ich zakończenia.

Ten ostatni warunek może zostać pominięty przy całkowitej niezdolności do pracy przy założeniu, że posiadamy co najmniej 20-letni staż ubezpieczenia w przypadku kobiet lub 25-letni w odniesieniu do mężczyzn. Renty alkoholowej zazwyczaj nie otrzymują osoby otrzymujące emeryturę lub mające prawo do tego świadczenia.

Renta alkoholowa - na jakie pieniądze można liczyć?

Renta alkoholowa wypłacana jest w formie comiesięcznego świadczenia. Podobnie jak emerytura, podlega corocznej, marcowej waloryzacji. Osoby posiadające stwierdzoną częściową niezdolność do pracy mogą liczyć na kwotę 1335,72 złotych - w przypadku całkowitej niezdolności renta alkoholowa wynosi 1780,96 zł.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić