Aby starać się o świadczenie przedemerytalne, należy spełnić dwa warunki: po pierwsze posiadać odpowiedni staż pracy a po drugie być pozbawionym źródła przychodu nie ze swojej winy.
Kolejną sytuacją, w jakiej może zostać przyznane świadczenie przedemerytalne, jest ustanie prawa do renty lub świadczenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - dotyczy to osób, które ze względu na swój wiek nie mają możliwości znalezienia pracy.
W założeniu świadczenie przedemerytalne ma być swoistym parasolem ochronnym dla osób, którym niewiele zostało do emerytury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bez względu na to, dlaczego nie możemy znaleźć pracy, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, powinniśmy spełnić następujące warunki:
- do dnia rozwiązania stosunku pracy mieć ukończone 56 lat (kobiety), bądź 61 lat (mężczyźni) i mieć 20 lat stażu pracy (kobiety) bądź 25 lat (mężczyźni), a pracę stracić wskutek likwidacji zakładu lub jego niewypłacalności;
- ukończyć 55/60 lat (kobiety/mężczyźni), w tym przypadku okresy składkowe oraz nieskładkowe muszą wynosić 30/35 lat (kobiety/mężczyźni), a pracę trzeba stracić z winy pracodawcy,
- posiadać staż pracy wynoszący minimum 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni), zaś pracę stracić z winy pracodawcy (w takiej sytuacji świadczenie otrzyma się niezależnie od wieku).
Przede wszystkim jednak po zwolnieniu z ostatniego zakładu pracy, powinniśmy się zarejestrować jako bezrobotni. Żeby móc starać się o świadczenie, powinniśmy być po przynajmniej trzech miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Przez cały ten czas nie możemy też bez przyczyny odmówić podjęcia pracy zarobkowej.
Bez tych papierów się nie obejdzie
Aby móc się starać o świadczenie przedemerytalne, musimy mieć zaświadczenie od urzędu pracy o tym, że pobieraliśmy zasiłek dla bezrobotnych przez przynajmniej 180 dni. Z tym dokumentem powinniśmy złożyć w oddziale ZUS, właściwym dla miejsca zamieszkania, odpowiedni wniosek.
Świadczenie przedemerytalne - stawki
Od 1 marca świadczenie przedemerytalne zostało zrewaloryzowane i wynosi 1794,70 zł brutto, czyli 1417,90 zł na rękę.
Może się jednak zdarzyć, że kwota naszego świadczenia zostanie pomniejszona. Musimy za każdym razem informować ZUS o tym, że osiągamy przychód oraz jaka jest jego wysokość.
Nasze świadczenie zostanie zmniejszone, jeśli kwota naszego przychodu przekracza miesięcznie 25 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym sprzed terminu waloryzacji. Zasada ta obowiązuje do limitu 70 proc. tego wynagrodzenia. Wówczas tracimy całkowicie możliwość otrzymywania świadczenia przedemerytalnego.
W tych przypadkach stracisz prawo do świadczenia
Sytuacji, w których możemy stracić prawo do świadczenia przedemerytalnego, jest kilka:
- jeśli nabędziesz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy,
- jeśli nabędziesz prawo do renty inwalidzkiej,
- jeśli podejmiesz wypłatę renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej,
- jeśli uzyskasz przychodu przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.