W Sejmie bardzo szybko przeprocedowano projekt ustawy zamrażającej ceny prądu. Obecnie trafił on do Senatu, ale biorąc pod uwagę poparcie wszystkich opcji politycznych dla tego pomysłu, w roku 2023 podwyżki rachunków za energię elektryczną będą ograniczone.
Przypomnijmy, że ustawa przewiduje zachowanie obecnych stawek za prąd w przypadku zużycia do 2 tys. kWh rocznie. W przypadku rodzin z osobami z niepełnosprawnościami limit ustalono na poziomie 2,6 tys. kWh, zaś rolnikom i rodzinom z co najmniej trójką dzieci wyznaczono pułap 3 tys. kWh.
Zużywasz więcej prądu niż wynosi rządowy limit? Oto, co cię czeka
Przekroczenie rządowego limitu oznaczać będzie spore wydatki. Eksperci przewidują bowiem, że ceny prądu w roku 2023 pójdą drastycznie do góry. - W tym roku hurtowe ceny energii są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem - mówi portalowi "Business Insider" Piotr Dzięciołowski, analityk DM Banku Handlowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Należy spodziewać się, że cena energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok będzie zdecydowanie wyższa w tej części rachunku, który wykracza ponad ustalony limit zużycia energii. Myślę, że to może być nawet trzykrotny wzrost - dodaje Piotr Dzięciołowski.
Również koncerny energetyczne stoją przed wyzwaniem. Zamrożenie cen energii dla części społeczeństwa sprawia, że firmy będą musiały liczyć na rekompensaty od państwa albo też więcej zapłacą ci klienci, którzy rozliczani będą według rynkowych stawek obowiązujących w roku 2023.
Warto pamiętać, że dostawcy energii przeważnie kontraktują zdecydowaną część energii dla klientów rok wcześniej. Ich wnioski o zmianę taryf, składane do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, opierają się głównie o wysokość kontraktów rocznych na Towarowej Giełdzie Energii. Tymczasem wojna w Ukrainie i wywołane przez nią niedobory surowców doprowadziły do tego, że na giełdzie notowane są rekordowe poziomy cen - stwierdza "Business Insider".
Średnia za rok 2021 na takich kontraktach wynosiła 384,16 zł/MWh. W maju 2022 roku przebiła ona poziom 1000 zł/MWh. Tymczasem w sierpniu 2022 roku dobiła do pułapu ponad 2000 zł/MWh. Obecnie sytuacja nieco się uspokoiła, ale ceny rzędu 1700 zł/MWh i tak są rekordowo drogie.
Zdaniem ekspertów, kontynuacja wojny w Ukrainie sprawi, że w kolejnych miesiącach "ceny energii będą podlegać ekstremalnym wahaniom". Nie wiadomo też, w jakim stopniu spółki energetyczne zakontraktowały się w energię na rok 2023 i po jakiej cenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.