Zarówno przedstawiciele PGG, jak i związkowcy, zachęcali pracowników do skorzystania z programu dobrowolnych odejść.
To najlepszy sposób nie tylko dla pracowników, którzy chcieliby z tego programu skorzystać, ale też najlepszy sposób na poprawienie sytuacji i wyniku firmy korzystny też dla budżetu państwa - mówił Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w rozmowie z portalem nettg.pl.
Przede wszystkim na liście osób "do zwolnienia" znaleźli się ci, którzy z początkiem lipca 2024 r. uzyskali prawo do emerytury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Planujemy, że zwolnienia obejmą grupę 364 pracowników, ale stosunki pracy rozwiążemy z około 260–270 pracownikami. Cześć osób jest na przykład objęta szczególną ochroną związkową – mówił Damian Czoik, dyrektor personalny spółki, cytowany przez "Dziennik Zachodni".
Każdy z pracowników otrzyma odprawę, która będzie zależna od jego stażu pracy. Ci, którzy pracowali ponad 8 lat, otrzymają trzymiesięczne wynagrodzenie. Dwumiesięczne trafi do tych, którzy pracowali od 2 do 8 lat. Z kolei miesięczna wypłata przypadnie tym, którzy pracowali mniej jak dwa lata.
Czytaj także: Pracownicy Biedronki mają dość. Skargi do PIP i sanepidu
To jednak nie koniec świadczeń dla zwolnionych. Mają oni dostać odprawy emerytalne w wysokości 20 tys. zł w przypadku, jeśli uprawnienia emerytalne otrzymali później, niż 6 miesięcy temu. Ci, którzy mają uprawnienia od ponad pół roku - mogą liczyć na odprawę jednomiesięczną.
Kilkuset górników zostanie zwolnionych
Program zwolnień przedstawiciele PGG skonsultowali 12 sierpnia ze stroną społeczną. Jeszcze 9 sierpnia prezes PGG, Leszek Pietraszek, przyznał że spółka sprzeda 17 mln ton węgla w tym roku, choć jeszcze w zeszłym zakładano, że będzie to 20 mln ton. To przełoży się na lukę w przychodach na poziomie nawet 2 mld zł. W PGG pracuje niemal 37 tys. osób, z czego ponad 28 tys. to tzw. pracownicy dołowi.
Polska Grupa Górnicza jest największym producentem węgla energetycznego w Polsce i Unii Europejskiej. Pod jej nadzorem działa siedem kopalń: ROW (w której skład wchodzą tzw. ruchy Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), Ruda (Bielszowice i Halemba), Piast-Ziemowit (Piast i Ziemowit), Bolesław Śmiały, Sośnica, Staszic-Wujek (Murcki-Staszic i Wujek) oraz Mysłowice-Wesoła.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.