Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zwrot biletu PKP - jak go dokonać?

2

Zwrot biletu PKP jest możliwy pod pewnymi warunkami - m.in. nie może zostać wykorzystany, a także trzeba zrobić to nie później niż 5 minut przed planowanym odjazdem. Nie zawsze otrzymamy zwrot całej sumy. Dowiedz się, jak zwrócić bilet PKP.

Zwrot biletu PKP - jak go dokonać?
Zwrot biletu PKP – jak go dokonać? (Wikimedia Commons)

Jak zwrócić bilet PKP?

Zwrot za bilet na PKP zależy od tego, jakim pociągiem miała się odbyć podróż i jak dokonano zakupu. Zasady zwrotu w PKP Intercity i w POLREGIO są bardzo podobne. Warto je poznać, zanim przystąpimy do zwrotu.

PKP - zwrot biletu online

Jeżeli kupiliśmy bilet przez internet, to zwrotu dokonuje się za pomocą systemu e-IC. Wtedy wystarczy w zakładce "Opłacone" odszukać bilet, w następnym kroku zaznaczyć opcję "Rezygnuj" i potwierdzić komunikaty systemowe. Proces jest tak skonstruowany, że każdy użytkownik przejdzie bez problemu przez procedurę zwrotu biletu i środków za zakupiony bilet.

Zwrot biletu PKP w kasie

Zwrotu można dokonać również w dedykowanych kasach biletowych oraz w Centrum Obsługi Klienta. Warunkiem zwrotu jest dokonanie tego przed upływem pięciu minut do odjazdu pociągu. Pieniądze są w takim przypadku zwracane bezpośrednio na rachunek, z którego został opłacony - jednak nie jest to zawsze 100 procent kwoty. Całość przysługuje tylko podróżnym dokonującym zakupu kolejnego biletu spełniającego warunki wymiany. W przeciwnym wypadku od zapłaconej sumy odliczane jest odstępne.

Rezygnacja z biletu PKP w POLREGIO

Zasady rezygnacji dotyczą również biletów na pociągi POLREGIO. Są one bardzo podobne do tych w Intercity. W pociągach regionalnych możliwe jest dokonanie zwrotu biletu w pełnej kwocie lub z naliczeniem odstępnego. Podstawą jest dotrzymanie terminu pozwalającego na ubieganie się o zwrot - rezygnacja z przejazdu możliwa jest do 5 minut przed wyznaczoną godziną odjazdu pociągu.

Zwrot niewykorzystanego biletu w POLREGIO

W POLREGIO istnieje także możliwość zwrotu pieniędzy za bilet na pociąg, który już odjechał. W takim wypadku koniecznie jest uzyskanie przez podróżnego specjalnego poświadczenia biletu. Jego otrzymanie warunkuje zwrot całkowitej lub częściowej sumy za niewykorzystany bilet. Po wspomniane poświadczenia należy się zgłaszać do punktów odprawy lub do pracowników drużyn konduktorskich. Na stronie polregio.pl czytamy, że "zwrot należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany (odpowiednio poświadczony) bilet, można uzyskać w dowolnym punkcie odprawy, prowadzącym sprzedaż biletów danego rodzaju w terminie do 3 miesięcy, licząc od dnia ważności biletu, pod warunkiem zwrócenia przez podróżnego oryginału poświadczonego biletu."

Zobacz także: Joe Biden w Warszawie. Czego oczekuje Polska po wizycie prezydenta USA?
Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić