Przyłącze gazowe – jak wygląda procedura?
Każdy, kto chce korzystać z gazu ziemnego, musi mieć przyłącze gazowe. Aby je otrzymać trzeba przejść odpowiednią procedurę. Wymaga ona dopełnienia formalności, czyli złożenia dokumentów, m.in. projektu instalacji gazowej, wniosku o określenie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. Decyzja powinna do nas trafić w ciągu 21 dni.
Czytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Zwrot kosztów za przyłącze gazowe
Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwość otrzymania zwrotu kosztów za wykonanie przyłącza gazowego. W teorii taka opcja jest jak najbardziej możliwa, jednak nie jest tak łatwo je uzyskać.
Generalnie procedura nie jest skomplikowana - wystarczy złożyć prośbę o zwrot środków w formie pisemnej. Taki dokument musi oczywiście zawierać odpowiednie dane identyfikacyjne, a w szczególności należy podać którego lokalu dotyczy prośba (miasto, ulica, numer lokalu) i swoje dane (imię i nazwisko, pesel, adres, numer telefonu). Do pisma trzeba dołączyć umowę podpisaną z Miejskim Społecznym Komitetem Gazyfikacji wraz z dowodem uiszczenia opłaty przyłączeniowej lub umową o przyłączenie do sieci gazowej. Dokument należy oczywiście własnoręcznie podpisać i wpisać poprawną datę.
Warto dodać, że większe prawdopodobieństwo na otrzymanie zwrotu kosztów jest wtedy, gdy z przyłącza korzysta szersze grono, czyli najlepiej kilka gospodarstw domowych.
Czytaj też: Zwrot kaucji za mieszkanie
Ile kosztuje przyłącze gazu od skrzynki do domu
Koszt, jaki musimy ponieść za wykonanie przyłącza gazowego jest uzależniony od tego, gdzie mieszkamy. Każdy z poszczególnych regionów w kraju ma swoją indywidualną cenę. Poza tym na cenę przyłącza składa się jego moc i odległość danej nieruchomości od gazociągu. Oczywiście, wszystkie koszty przygotowania przyłącza są po stronie klienta. Dla przykładu – jeśli chodzi o przyłącza o długości do 15 m wiąże się to z opłatą ryczałtową za jego budowę wysokości od 1754,70 - 1942,20 zł (cena uzależniona od rejonu Polski). Jeśli zaś przyłącze będzie o wiele dłuższe - powyżej 15 m, trzeba się liczyć z kosztem rzędu 62,70 - 79,70 zł za każdy metr.
Ile się czeka na podłączenie licznika gazu?
Ciężko jednoznacznie powiedzieć ile należy czekać na podłączenie licznika gazu. W dużym skrócie ma na to wpływ czas, w którym uda się przyszłemu klientowi przedstawić projekt przyłącza gazowego zamontowania instalacji.
Czytaj także: Druk Z15 - co to jest i jak go wypełnić?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.