Są tylko 4 opcje. Kraje nazywa się od ludu, który pierwotnie je założył, specyficznej cechy terenu, umiejscowienia lub od imienia ważnej dla miejsca osoby - informuje Quartz po analizie 195 nazw państw całego świata.
W grupie pierwszej znajduje się m.in. Polska. To od plemienia Polan wywodzi się nazwa naszego kraju. Podobnie jest z Francją (plemię Franków) czy Afganistanem, którego nazwę można tłumaczyć jako "ziemię Afgańczyków". Jednocześnie nazwy tego typu są najczęściej stosowane.
Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem drugiej grupy jest Islandia. Kraj ten nazwano w odniesieniu do ogromnej ilości lodu, zajmującej jego tereny. Ta sama zasada odnosi się do Haiti, co w miejscowym języku oznaczało górzysty teren.
Które kraje nazywa się od ważnych postaci? Jednym z bardziej oczywistych przykładów jest Kolumbia, nazwana od odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Podobnie jest z Filipinami, które hiszpański odkrywca Ruy López de Villalobos nazwał na cześć króla Filipa II.
Najmniejsza grupa to kraje nazywane od położenia. Znajdują się w niej np. Australia nazwana jeszcze przez starożytnych Greków, w których języku oznaczało to "nieznany południowy kraj". Norwegię z kolei zaczęto nazywać już w 880 roku. Anglosasi mianowali ją "północną drogą" (ang. northern way, a później Norway).
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.