Naukowcy przedstawili wyniki badań w "Personality and Individual Differences". Odkryli, że osoby, które szczycą się ciemnymi cechami osobowości, takimi jak narcyzm, mogą nadal zachować wysoki poziom empatii poznawczej i afektywnej. Uczeni identyfikują te typy ludzi jako "mrocznych empatów".
W artykule podzielono empatię na trzy kategorie. Pierwszą z nich jest empatia poznawcza, która opisuje intelektualne rozumienie cudzych uczuć bez ich odczuwania. Druga to afektywna, polegająca na odczuwaniu cudzych emocji jako własnych. Ostatnia wyróżniona to współczująca, czyli będąca połączeniem dwóch poprzednich.
Aby osoba była "mrocznym empatą" musi spełniać trzy warunki. Posiadać empatię poznawczą i/lub afektywną, a także cechy "mrocznej triady", czyli makiawelizm, psychopatię i narcyzm. Naukowcy podkreślają również, że osoby o ciemniejszych cechach często kojarzą się z brakiem empatii.
Czytaj także: ABW. Zatrzymano podejrzanego o szpiegostwo w Polsce
Uczeni przebadali cechy osobowości tysiąca osób. Znaleziono wśród nich tradycyjną grupę ciemnej triady z niskimi wynikami w zakresie empatii, składającą się z 13 proc. badanych. Ok. 33 proc. stanowili ci z niską liczbą mrocznych cech oraz wysokim poziomem empatii. 34 proc. posiadało średni poziom wszystkich wymienionych cech. O dziwo aż 200 badanych zostało rozpoznanych jako "mroczni empaci", którzy osiągnęli wyższe wyniki zarówno w przypadku mrocznych cech, jak i empatii.