Oprócz długich kości udowych w górnokredowych warstwach skalnych badacze odnaleźli także elementy wyrostka robaczkowego.
Ten dinozaur otrzymał nazwę Chucarosaurus diripienda. Według naukowców żył na terenach obecnej Argentyny w okresie kredy, między 95 a 93 mln lat temu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na terenie Ameryki Południowej odnaleziono już 60 różnych gatunków tytanozaurów. Były one największymi roślinożercami na półkuli południowej.
Pomimo tego, że jest to dobrze zbadany region, do tej pory gigantyczne dinozaury były nieznane w osadach mezozoicznych z prowincji Río Negro. Chucarosaurus diripienda wykazuje unikalną kombinację cech wskazujących, że kości wyrostka robaczkowego, kość udowa, kość kulszowa i piszczelowa, wykazują niezwykłą różnorodność morfologiczną - mówił w rozmowie z SCI News Federico Agnolin z Muzeum historii naturalnej w Buenos Aires.
Tytanozaury żywiły się drzewami iglastymi, palmami czy trawami. Niewykluczone, że były też największymi zwierzętami lądowymi w całej historii ziemi. Szacunkowo mogły ważyć do 70 ton i mierzyć nawet 37 m długości. Składane przez nie jaja tak duże już nie były - ich średnica nie wynosiła więcej, jak 12 cm. W skamieniałościach odkryto odciski skóry tytanozaurów, na mocy których badacze stwierdzili, że miały one "pancerz", który był zbudowany z łusek przypominających paciorki.
Naukowcy wciąż pracują na podstawie kilkuset niekompletnych kości dinozaurów. Liczą, że każde takie odkrycie zbliży ich do stworzenia pełnego obrazu stworzeń, które na ziemi pojawiły się miliony lat przed człowiekiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.