Firma, która odnalazła statek, zdradziła szczegóły odkrycia. Przedstawiciele Woods Hole Oceanographic Institution przyznali, że to autonomiczny podwodny robot natrafił na 300-letni galeon podczas rekonesansu. Organizacja szukała w tym miejscu śladów po innym zatopionym statku.
Dokładna lokalizacja nadal pozostaje ściśle chronioną tajemnicą. Nic dziwnego, bowiem na pokładzie San Jose znajduje się majątek oceniany na 17 mld dolarów. W 2015 roku, kiedy po raz pierwszy natrafiono na wrak, oceniano, że skarby są warte "jedynie" 10 mld dol.
Swój udział w odnalezieniu wraku aż do teraz trzymaliśmy w tajemnicy. Zatailiśmy to z szacunku dla Kolumbijczyków - komentuje Rob Munier, wiceszef Woods Hole Oceanographic Institution.
San Jose znajduje się na głębokości ok. 600 metrów. Ewentualne wydobycie wraku z dna będzie niezwykle trudnym i kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego kolumbijski rząd ogłosił przetarg, który ma wyłonić firmę chętną do wydobycia statku. Początkowo mówiono, że inwestor sam ma ufundować wyciągnięcie wraku w zamian za część jego zawartości. Na razie przetargu jednak nie rozstrzygnięto.
UNESCO interweniuje, by kolumbijski rząd nie wydobywał wraku. Organizacja działająca przy ONZ chce wymóc, by Kolumbijczycy nie wykorzystali zawartości San Jose w celach komercyjnych.
Galeon zatonął ponad 300 lat temu. W swój ostatni rejs w 1708 roku "San Jose" wyruszył wyładowany po brzegi złotem, srebrem, klejnotami i biżuterią. Jednak, po zaciekłej walce z Brytyjczykami, jednostka poszła na dno - przypomina Daily Mail.
San Jose wypłynął z kolumbijskiej Cartageny do Hiszpanii. Był to czas wojny o sukcesję na morzach i oceanach pomiędzy Anglią i Hiszpanią. Floty obu krajów prowadziły zażartą walkę, czego efektem było m.in. zatopienie cennego galeonu przez Brytyjczyków u wybrzeży obecnej Kolumbii. Poszukiwacze znaleźli zaginiony statek niedaleko półwyspu Baru, w bliskim sąsiedztwie Wysp Rosario na Morzu Karaibskim.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.