Jak wynika z publikacji na łamach czasopisma "Evolutionary Biology", Tyrannosaurus rex to nie jest jedyny taki gatunek. Autorzy artykułu twierdzą, że dwa kolejne gatunki to T. imperator oraz T. regina. Odnotowano bowiem kilka powtarzających się różnic w kościach tyranozaurów.
Czytaj także: Melitopol. Cywile zablokowali przejazd rosyjskich wojsk
Do tej pory szczątki okazów przypisywane były "rexowi". Według najnowszych analiz, mogły należeć do kilku różnych, spokrewnionych ze sobą gatunków. Szczególnie interesujące jest uzębienie. Siekacze u niektórych szkieletów występowały pojedynczo, a u innych podwójnie (na jedną stronę).
Paleontolodzy zwrócili też uwagę na kości udowe. Mają być bardzo masywne lub bardzo smukłe. To również ma zależeć od gatunku. Warto dodać, że badania objęły 37 tyranozaurów.
Tyranozaurus rex i dwa pozostałe gatunki. Jakie są różnice?
Szczątki niektórych dinozaurów miały masywniejsze kości udowe. Było ich dwukrotnie więcej. Naukowcy nie łączą tego z płcią lub wiekiem. Co ciekawe, to zależność, którą odnotowali biolodzy.
Okazy posiadające jeden siekacz częściej miały lżejsze kości udowe. Paleontolodzy publikujący artykuł zaproponowali, by najstarszy z gatunków nazwać Tyrannosaurus imperator. To właśnie ten gatunek miał mocne kości udowe i dwa siekacze. Tyrannosaurus regina miał natomiast smuklejsze kości udowe i jeden siekacz, a Tyrannosaurus rex posiadał masywne kości udowe i jeden siekacz.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.