Ślady zostawiły stworzenia będące praprzodkami dzisiejszych stawonogów. Ich ślady znaleziono w rejonie Trzech Przełomów Jangcy w kawałku skały, który ocenia się na wiek od 541 do 551 mln lat. To właśnie w tym utrwaliły się, w formie skamieliny, odciski pierwotnych stawonogów.
Niewiele o nich wiadomo. Możemy jedynie rozpoznać, że poruszały się bardzo sprawnie - komentuje dr Shuhai Xiao, odpowiedzialny za raport opisujący znalezisko.
Stworzenia nie były w pełni rozwinięte. Choć poruszały się płynnie, naukowcy twierdzą, że w śladach widać pewien dowód "niezdarności".
Tak starych śladów życia dotąd nie znaleziono. Ślady odkryte w Chinach są pierwszymi znanymi, które pochodzą sprzed "eksplozji kampryjskiej, czyli okresu, kiedy na Ziemi stosunkowo nagłe pojawiła się duża liczba różnych form makroskamieniałości złożonych z form organizmów wielokomórkowych.
Odkrycie jest w nauce wielkim przełomem. Naukowcy zaznaczają, że dopiero teraz ruszą wielkie poszukiwania organizmów, które zostawiły po sobie nietypowe ślady - informuje Metro.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.