Przede wszystkim będziesz lepiej pracował. Taka zmiana powoduje wzrost produktywności i większe skupienie. To jednak nie wszystkie zalety, które opisują naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pensylwanii. Opublikowali raport z badania trwającego ponad 2 lata. Przeprowadzili bardzo prosty eksperyment, który polegał na tym, że ochotnicy wyłączali wszystkie powiadomienia na telefonach. Byli badani przez psychologów przed i po tym kroku. Pierwszy raz zbadano ich w 2015 r., a dwa lata później to powtórzono, by porównać efekty.
Wraz z wyłączeniem powiadomień, traci się ciągłe zainteresowanie telefonem. Badani rzadziej zaglądali do swoich komórek. Zdarzało im się przez to nie odpowiedzieć na SMS lub nie odebrać telefonu. Jednak wymienili to po stronie zalet eksperymentu. Były jednak rzeczy, z których nie byli do końca zadowoleni.
Największym "minusem" był dla badanych strach, że ominie ich jakaś ważna wiadomość. Poza tym bali się, że w czasie, gdy mieli wyłączone powiadomienia, stracą informacje dotyczące pracy lub znajomych. Jednak te obawy badani określili jako mniej znaczące - donosi "Business Insider".
Twórców badania już na początku spotkała smutna niespodzianka. Naukowcy chcieli, by eksperyment trwał tydzień, ale nie znaleźli aż tak "odważnych" ochotników. Odpowiednią liczbę badanych udało się uzyskać dopiero, gdy czas testu skrócono do 24 godzin.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.