Tomasz Knapik został pochowany w urnie w rodzinnym grobowcu, obok swojej żony, Małgorzaty Knapik, która zmarła w 1998 roku w wieku zaledwie 56 lat.
Dziś, w drugą rocznicę śmierci, grób lektora przyozdobiony jest kwiatami. W dwóch donicach są żywe rośliny a na centralnej części grobowca - wieńce ze sztucznych kwiatów. Trzy lampiony, z czego w jednym świeci się zapalony wkład. Są tacy, którzy odpowiedzieli na apel Macieja Knapika, żeby pamiętać o jego ojcu.
Tomkowi Dyrekcja i Pracownicy Opoczyńskiej Biblioteki - czytamy na wieńcu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najwidoczniej przyniesiono go niedawno, gdyż jego kolory są żywe i niezabrudzone. Niewykluczone, że razem z wieńcem, przyniesiono też wkład do lampionu, gdyż wygląda na to, że pali się on od niedawna.
Czytaj także: Tomasz Knapik nie żyje. Legendarny lektor miał 77 lat
Znani pożegnali wybitnego lektora
Lektor zmarł 6 września 2021 roku we śnie, po miesiącach ciężkiej walki z chorobą. Pogrzeb Tomasza Knapika odbył się 13 września. Na uroczystości oprócz syna, dziennikarza Macieja Knapika, obecny był m.in. Tadeusz Sznuk, Jacek Rozenek, Michał Figurski, Radosław Popłonikowski, lektorzy: Jarosław Łukomski, Paweł Bukrewicz (prezes Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej), Roch Siemianowski, a także tacy dziennikarze, jak Tomasz Sianecki czy Arleta Zalewska.
Zanim odbyła się ostatnia droga - bliscy pożegnali lektora w Domu Pogrzebowym. Następnie chętni mogli dotrzeć na cmentarz, gdzie Tomasz Knapik został pochowany, wyjątkową linią autobusową. Autobus C77 z Marymontu na Powązki ze zdjęciem lektora i podpisem "Czytał Tomasz Knapik" na tablicy z rozpiską trasy, czekał na uczestników pogrzebu.
To nieprzypadkowe pożegnanie. Głos lektora od lat można było usłyszeć w pojazdach warszawskiej komunikacji - metrze, tramwajach i autobusach.
Koniec trasy - można było usłyszeć lektora, gdy autobus dotarł do Powązek. Tego dnia to dla niego Powązki były symbolicznym końcem trasy.
"Czytał Tomasz Knapik"
Mało kto wie, że Tomasz Knapik ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i specjalizował się w elektrotechnice samochodowej. Przez 36 lat był wykładowcą na swojej Alma Mater.
Jednak do mediów ciągnęło go od zawsze - zaczynał od Rozgłośni Harcerskiej, później przyszła pora na radiową Trójkę. Ale to rola lektora przyniosła mu sławę i rozpoznawalność. W TVP na żywo czytał dialogi filmów zagranicznych, czy też materiały Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Jako lektora filmowego i serialowego mogliśmy go usłyszeć w m.in. "Powrót do przyszłości", "Quo Vadis", "Rambo", "Terminator" czy "Nagi Instynkt" oraz "Strażnik Teksasu". Na swoim koncie miał też epizodyczne role w filmach i serialach, jak "Daleko od noszy" (2010) czy "Od pełni do pełni" (2012).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.