Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Ireneusz Oprzędek | 

Gorzkie słowa Jakubika o księżach. Podjął temat pedofilii w Kościele

71

Arkadiusz Jakubik planował tę rewolucję wspólnie z Wojciechem Smarzowskim już w 2013 r. To wtedy rodziły się pierwsze pomysły scenariuszowe na "Kler". Temat pedofili w Kościele był wtedy absolutnym tabu. Niestety, film niewiele zmienił.

Gorzkie słowa Jakubika o księżach. Podjął temat pedofilii w Kościele
Arkadiusz Jakubik w "Klerze" (materiały partnera)

W filmie "Kler" Arkadiusz Jakubik zagrał księdza oskarżonego o gwałty na ministrancie. Aktor starał się zagrać tę postać w sposób, który nie przesądza o jego winie. To miał być osobisty głos artysty za tym, żeby nie wrzucać wszystkich mężczyzn w sutannach do jednego worka. Miał jednak nadzieję, że film, jako całość, wstrząśnie ludźmi. I rzeczywiście, na początku, wydawało się, że tak będzie. Po pierwszych pokazach ludzie masowo dziękowali twórcom, niektórzy płakali. Film "rozbił bank", obejrzało go ponad pięć milionów widzów. Ale ta fala optymizmu szybko minęła.

- Po premierze "Kleru" miałem nadzieję, że to kropla, która zaczyna drążyć skałę. Wierzyliśmy, że zrobiliśmy rewolucję. Nie udało się. To, że co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o kolejnych przypadkach pedofilii w Kościele, to za mało - opowiada Jakubik w rozmowie z Adamem Bodnarem w Tok FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Członkini Komisji dosadnie o współpracy z klerem

Aktor liczył, że w Polsce zostanie powołana komisja, która, wzorem tych w Niemczech, Irlandii czy USA, będzie miała dostęp do archiwów diecezjalnych i prześwietli do spodu wszystkie przypadki nadużyć seksualnych w Kościele.

- Dopóki taka komisja nie powstanie, nie rozwiążemy tego problemu - podsumował Jakubik, ubolewając, że bezsilny okazał się nie tylko "Kler", ale też dwie części filmu braci Sekielskich.

Co ciekawe, "Kler" nie był debiutem Arkadiusza Jakubika w roli duchownego. Wcześniej wcielił się w niego w krótkometrażówce "Ksiądz" oraz teledysku "Pismo" autorskiego zespołu Dr Misio. Klip okazał się bardzo problematyczny.

- Jest tam anonimowy arcybiskup, który przyjeżdża wypasionym Bentleyem, w którym przewozi kupę kasy. Jest i ministrant, który zbiera pieniądze w trakcie umownego nabożeństwa. To była nasza wypowiedź, nasze stanowisko. Gdy wysłałem scenariusz moim przyjaciołom z zespołu, połowa odmówiła wzięcia udziału. (...) Jeden z muzyków jest ojcem księdza. Bycie ojcem i wzięcie udziału w tym teledysku z pełną świadomością konsekwencji, jakie poniesie ukochany syn, nie było taką prostą sprawą - wspomina Jakubik.

Teledysk do piosenki "Pismo" przeraził nie tylko członków zespołu, ale też władze TVP. Planowany występ Dr Misio na festiwalu w Opolu został odwołany, a wykonawcy trafili na czarna listę telewizyjnej "dobrej zmiany".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić