Od 1 kwietnia trzeba liczyć się z wyższymi cenami produktów, które od czasu pandemii rząd Mateusza Morawieckiego objął zerową stawką VAT. Tym samym na owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż znów będzie obowiązywać pięcioprocentowy VAT.
Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, decyzja o nieprzedłużeniu zerowej stawki związana jest z najnowszymi danymi dotyczącymi inflacji (ta w styczniu obniżyła się do 3,9 proc.) oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych. Dla porównania, w styczniu 2022 roku, czyli miesiąc przed wprowadzeniem zerowego VAT-u, inflacja oscylowała na poziomie 9,2 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Widmo nadchodzących podwyżek, obok wizyty prezydenta Dudy i premiera Tuska w USA, było jednym z głównych tematów wszystkich programów informacyjnych z 12 marca. "Fakty" TVN, "19:30" TVP1 i "Dzisiaj" TV Republika zupełnie inaczej rozkładały jednak akcenty, zapowiadając widzom nadchodzące zmiany cen.
- Z okazji świąt Wielkanocnych koalicja 13 grudnia sprezentowała Polakom podwyżki cen żywności - takimi słowami rozpoczął się materiał "Dzisiaj" w Telewizji Republika, wykorzystując nadchodzące podwyżki do krytyki rządu Donalda Tuska.
W materiale nie zabrakło tzw. ulicznej sondy, w czasie której większość rozmówców TV Republika, choć nie wszyscy, z niepokojem reagowali na zapowiedź podwyżek.
Wypowiedzi przechodniów nie zabrakło także w materiale "19:30" w TVP1. Reporterzy programu rozmawiali na temat podwyżek cen żywności m.in. z mieszkańcami Lublina i Poznania.
"Jak się dostaje rachunek, to czasem też zatrważa", "Ceny utrzymują się na wysokim poziomie", "No na pewno nie jestem z tego powodu szczęśliwa. Każdy by jednak chciał płacić mniej", "Strasznie drogo, bardzo niedobrze, że ten VAT będzie", "Już teraz jest drogo, a gdzie jak jeszcze będzie drożej" - takie komentarze usłyszeli widzowie Jedynki.
"Fakty" TVN bez komentarzy przechodniów na temat końca zerowego VAT-u
Co ciekawe, głosu współobywateli nie usłyszeli widzowie "Faktów" TVN, których redakcja przy omawianiu końca zerowego VAT-u na żywność, postawiła przede wszystkim na głos ekspertów. Wyjątkowo zresztą zgodny.
- Teraz jest naprawdę dobry moment, żeby to zrobić. Zdawaliśmy sobie sprawę od lat, że ten stan sztuczny jest nie do utrzymania. Gospodarki na sterydach nie da się długo utrzymywać - mówił dr Kopyściański, ekonomista z Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu. W tym samym tonie wypowiadała się dr Edyta Wojtyla, z tej samej zresztą uczelni.
- Tutaj nie ma co dramatyzować - powiedziała prosto z mostu dr Wojtyla. - To jest powrót do normalnych czasów, kiedy gospodarka radzi sobie z tymi wszystkimi okolicznościami, które są dookoła. Widzimy w tym roku, że będzie wzrost, wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja - skwitowała ekonomistka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.