Prezydent dziękuje wszystkim zaangażowanym w zwalczanie pandemii koronawirusa. I chwali polską strategię tej walki – tak poniedziałkowe wydanie "Wiadomości" zaczęła Edyta Lewandowska.
Temat szczepień wracał w programie wielokrotnie i za każdym razem podkreślano, jak wielki sukces na tle innych państw UE, pod względem liczby zaszczepionych, odniósł polski rząd. Niewątpliwie jesteśmy wśród liderów, ale jakich? Co do tego zgody już w "Wiadomościach" nie było. Najpierw gospodyni programu ogłosiła, że Polska jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o tempo szczepień. Następnie widzowie usłyszeli zaś, że "Polska od wielu dni utrzymuje się w ścisłej europejskiej czołówce". I tylko to drugie zdanie jest prawdziwe.
Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w Polsce wykonano ponad 2,7 mln szczepień (1,7 mln to pierwsza dawka). Na 100 mieszkańców 7,1 otrzymało już wakcynę, co plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce za Maltą (12,82) i Danią (8,36), a ex aequo z Rumunią. Niestety, widzowie "Wiadomości" nie dowiedzą się tego z grafiki pokazanej w programie.
Z zestawienia przygotowanego przez redakcję TVP można wnioskować, że Polska nie ma sobie równych. Jest za to sporo krajów, które radzą sobie ze szczepieniami jeszcze gorzej. Wybiórcze zestawienie szybko wyłapali internauci, a wykres z "Wiadomości" szybko zaczął krążyć po sieci. Patrząc na dane zestawione przez redakcję TVP rzeczywiście można (błędnie) uznać, że w UE lider jest tylko jeden i jest nim właśnie Polska.
W odniesieniu do danych na temat tempa szczepień w skali całego świata Polsce nie idzie już tak dobrze i daleko nam do czołówki. O tym nie powiedziano jednak w "Wiadomościach". Wynik 7,1 zaszczepionych na 100 mieszkańców nie daje Polsce miejsca nawet w pierwszej dwudziestce. Aktualnie liderem wśród państw jest Izrael, który zaszczepił już połowę dorosłej populacji. Ich tempo szczepień wynosi 79 na 100 mieszkańców. Następnie w światowej czołówce plasuje się m.in. Wielka Brytania (26,79 – 6. miejsce), a pierwszą dziesiątkę zamykają Stany Zjednoczone z wynikiem 20,31.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.