Niedziela w TV Republika upłynął w głównej mierze na relacjonowaniu Narodowego Marszu Życia, który przeszedł ulicami pod hasłem "Niech Żyje Polska!" z placu Zamkowego w Warszawie. Organizatorzy marszu podkreślali, że jest to wyraz oporu przeciwko atakom na wartości takie jak rodzina oraz prawo do życia nienarodzonych dzieci. Marsz był "manifestacją sprzeciwu wobec ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją", mówili.
Podczas głównego wydania serwisu informacyjnego "Dzisiaj" na antenie TV Republika poinformowano, że marsz zgromadził około 50 tysięcy uczestników. Reporter Łukasz Żmuda relacjonując wydarzenie, podkreślił jego rodzinny nastrój, a także fakt, iż wielu uczestników przybyło z różnych zakątków Polski, by wyrazić wsparcie dla ochrony życia.
- Atmosfera pozytywna, rodzinna. Osoby tutaj zgromadzone przyjechały niejednokrotnie z zakątków całego kraju, by zamanifestować, pokazać, że są za życiem - opowiadał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po krótkiej relacji z marszu nastąpiła zapowiedź propozycji filmowej, której wcześniej nie było w ramówce. Chodzi o emisję "Wyroku na niewinnych", filmu opowiadającego o wydarzeniach związanych z procesem sądowym, który miał miejsce w Stanach Zjednoczonych i dotyczył aborcji. Widzom zasugerowano, że film odsłania metody działania propagandy aborcjonistów, a także przedstawia wysiłki obrońców życia w walce z finansowo mocnym przeciwnikiem.
- "Wyrok na niewinnych" to historia najgłośniejszego i najbardziej brzemiennego w skutkach dramatu sądowego w dziejach. (…) Zapraszamy na emisję filmu ukazującego metody działań i propagandy aborcjonistów, który odsłania burzliwe kulisy procesu oraz demaskuje metody jakimi posłużyli się aktywiści aborcyjni. Pokazuje także działania grup obrońców życia, którzy z przerażeniem odkrywają, że walczą z najlepiej finansowaną rewolucją XX wieku - usłyszeli widzowie.
Dozwolony od lat 16
"Wyrok na niewinnych" to opowieść o historycznym wyroku Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe kontra Wade, otwierającym drogę do legalizacji aborcji. Centralną postacią filmu jest dr Bernard Nathanson, początkowo zagorzały zwolennik aborcji, który w wyniku swoich przemyśleń i doświadczeń, stał się jedną z ikonicznych postaci ruchu pro-life, twórcą wpływowego filmu "Niemy krzyk".
Planowano, że film pojawi się w polskich kinach w 2021 roku, ale pandemia i zamknięcie kin spowodowały, że dostępny był tylko online. W obsadzie znaleźli się między innymi laureat Oscara Jon Voight, Robert Davi i Steve Guttenberg. W serwisie "Dzisiaj" film zaprezentowano jako obraz rekomendowany dla widzów powyżej 16. roku życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.