W Platformie Obywatelskiej powrót jednego z jej założycieli na krajowe podwórko, delikatnie mówiąc, wywołał nerwowość i zamęt. W TVP zaś wyraźne podniecenie, bo trudno inaczej nazwać reakcję dziennikarzy tej stacji na sobotnią konferencje prasową z udziałem nowego wiceprzewodniczącego PO. Choć Jarosław Kaczyński przekonywał niedawno, że Tusk wraca do kraju z podkulonym ogonem, bo w Europie poznali się na jego lenistwie i "germanocentryczności", TVP dość niefortunnie broniła tezy prezesa PiS.
W miniony weekend na antenie TVP Donald Tusk bynajmniej nie był marginalizowany. Jego nazwisko i słowa, jeszcze częściej niż zwykle, padały w programach stacji (oczywiście w negatywnym kontekście), bijąc w tej kwestii rekordy. W sobotnich "Wiadomościach" nazwisko Tuska padło 38 razy, w niedzielę zaś 34, w trwających średnio 33 minuty programach.
Na tym jednak nie koniec fascynacji redaktorów TVP Tuskiem. TVP Info postanowiło zrobić ze słów Tuska swoisty dżingiel. Problem w tym, że nawet w tak króciutkim spocie nie obyło się bez manipulacji. Pokazano w nim, jak Donald Tusk ze zdenerwowaniem unika odpowiedzi na "dociekliwe" pytanie dziennikarza TVP, Michała Dudzika, który pyta go o syna i nepotyzm.
Widzowie TVP Info usłyszeli tylko ironiczne "no nie, bez TVP Info nie ma konferencji" i zaciśniętą pięść polityka. Niestety, nie zobaczyli już, jak były premier - jak określają to internauci - zaorał redaktora TVP. Bo nie tylko odpowiedź, ale i propozycja dziennikarskiego śledztwa padła z usta Tuska.
Mój syn, z wyższym wykształceniem, skończył Politechnikę, 20 lat zajmuje się transportem w Gdańsku. Zarabia netto poniżej 3 tys. złotych miesięcznie. Chce pan to nazwać nepotyzmem? (...) Proszę zrobić szczegółowy materiał dot. zatrudnienia mojego syna w Gdańsku. Jak zarabiał przez lata, jak wyglądał egzamin, czy miał jakąś konkurencję, jak wygląda jego dzień pracy. Niech pan zrobi taki materiał i wtedy możemy porozmawiać, czy to jest nepotyzm - powiedział polityk.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.