10 miast, które będą najbardziej zaludnione w 2030 roku
Liczba ludzi na ziemi ciągle rośnie. Prognozuje się, że do 2050 roku, na naszym globie będzie mieszkać 10 mld osób. Oto 10 miast, które będą najbardziej zatłoczonymi metropoliami świata według United Nations World Urbanization Prospects.
Miejsce 10. Meksyk, Meksyk - 23,9 mln mieszkańców
Przewiduje się, że miasto Meksyk będzie domem dla 23.9 mln ludzi. Obecnie mieszka tam 9 mln obywateli. Oznacza to wzrost populacji o 15 mln w ciągu kolejnych 13 lat. Jest to najstarsze miasto Ameryki Północnej. Zostało założone przez Azteków i wówczas nazywało się Tenochtitlan.
Miejsce 9. Lagos, Nigeria - 24,2 mln mieszkańców
Dawna stolica ma być w 2030 roku domem dla ponad 24 mln mieszkańców. Oznacza to, że największe nigeryjskie miasto zanotuje wzrost populacji o 14 mln. Według Mercer Human Resources, Lagos zajmuje 30. pozycję w rankingu najdroższych miast świata, zaś Warszawa jest 35.
Miejsce 8. Kair, Egipt - 24,5 mln mieszkańców
Egipska stolica aktualnie jest domem dla 9,5 mln ludzi, zatem zmiana będzie ogromna. Kair jest uznawany za jedno z najgęściej zaludnionych miast świata. Założył je ok. 5000 lat temu król Menes, pierwszy władca tego kraju.
Miejsce 7. Karaczi, Pakistan
Ta była stolica Pakistanu jest obecnie domem dla 11 mln obywateli. I choć to region niebezpieczny, to ludzi będzie tam przybywać. Gwałtownie. W pakistańskim Karaczi mieszkać będzie w bowiem w 2030 roku o 14 mln osób więcej. Jest to centrum finansowe Pakistanu, w którym mieszczą się siedziby wielu międzynarodowych banków. W Karaczi znajduje się również największy port tego kraju.
Miejsce 6. Dhaka, Bangladesz - 27,4 mln mieszkańców.
Teraz populacja miasta sięga 14,5 mln. Patrząc na dynamikę rozwoju stolicy Bangladeszu, skok o 13 mln jest rzeczą absolutnie realną. Miasto powstało półtora tysiąca lat temu w delcie Gangesu i Brahmaputry. Słynie z ogromnych, kolorowych bazarów.
Miejsce 5. Pekin, Chiny
Dla Pekinu przewidziano, że za 13 lat będzie tam aż 27,7 mln mieszkańców. "Tylko" o 6 mln więcej niz obecnie. Miasto podlega bezpośrednio władzom centralnym, z pominięciem szczebla samorządowego. Umożliwiło to sprawną organizację Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku.
Miejsce 4. Bombaj, Indie - 27,8 mln mieszkańców
Bombaj przebije w 2030 roku Pekin jedynie o 100 tys. mieszkańców. Ale przyrost liczby mieszkańców będzie dużo dynamiczniejszy. Obecnie to miasto mieści 18,5 mln mieszkańców. To tu powstają Bollywodzkie produkcje, które bardzo odbiegają od hinduskiej rzeczywistości.
Miejsce 3. Szanghaj, Chiny - 30 mln mieszkańców
Podobnie jak w Pekinie, różnica populacji wyniesie 6 mln. Należy jednak zauważyć, że miasto obecnie jest już domem dla 24 mln ludzi. Leży w Delcie rzeki Jangcy, nad Morzem Wschodniochińskim - na wysokości zaledwie kilku metrów powyżej poziomu wody. Szanghaj generuje obecnie 20% całego PKB Chin.
Miejsce 2. Delhi, Indie - 36,1 mln
Dawną stolicę Indii czeka gwałtowny przyrost liczby mieszkańców. Obecnie Delhi ma ich 14 mln, co oznacza że za 13 lat będzie ich ponad dwa razy więcej. Miasto jest silnie podzielone. Na ulicach widać wyraźną różnicę między stanem majątkowym biedą a bogactwem. Osada Indraprastha, zlokalizowana na terenie współczesnej aglomeracji Delhi, powstała od 3000 roku p. n. e.
Miejsce 1. Tokio, Japonia - 37,2 mln mieszkańców
To będzie absolutny rekordzista w 2030 roku. W Tokio mieszkać będzie niemal tylu ludzi, ilu mieszka obecnie w Polsce. Stolica Japonii dokona niemożliwego - zwiększy swoją populację o 24 miliony. W mieście znajduje się słynne, wielokierunkowe, zatłoczone skrzyżowanie, które znamy z filmów.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.