2500 wikingów i Słowian. Padł rekord na festiwalu na wyspie Wolin
Jak donosi serwis "Głosu Szczecińskiego", ponad 2500 rekonstruktorów z 30 krajów świata bierze udział w XXIII Festiwalu Słowian i Wikingów. Jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie pobiła właśnie rekord.
Osiągnęliśmy rekord! Jestem pod ogromnym wrażeniem niezliczonej liczby osób znajdujących się na tym placu. Dziś, symbolicznie stolica Pomorza Zachodniego wraca do Wolina - ocenił wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.
Trzy dni z kulturą sprzed 1000 lat
Przez 3 dni tradycyjnie ubrani rekonstruktorzy z różnych stron Europy żyć będzie wspólnie, walczyć i gotować w skansenie na Ostrowiu na rzece Dziwna.
Do boju!
Chętni do bitki mają kilka możliwości wykazania się swoim hartem ducha i talentem woja. Jest główna bitwa Słowian i wikingów dla kilkuset uczestników, jest też bitwa morska na replikach wczesnośredniowiecznych oraz turniej walk indywidualnych.
Poleje się krew?
Choć rekonstruktorzy poświęcają wiele wysiłku i uwagi, by nie uszkodzić się w czasie walki, zadrapania i siniaki są nie do uniknięcia. Dobrze, że w ramach festiwalu (i po bitwie) jest też wykład "Jak leczono rany w średniowieczu".
Wiele języków
W tłumie słychać polski, języki anglosaskie, skandynawskie, germański oraz rosyjski, białoruski czy ukraiński.
Nie tylko walka
Tegoroczny Festiwal Słowian i Wikingów odbywa się pod hasłem "Od chrząśnika do szkutnika". Oznacza to, że poza widowiskowymi starciami, także na wodzie, odbywa się wiele ciekawych imprez towarzyszących, w tym obrzędy historyczne, warsztaty dawnych rzemiosł, jak garncarstwo, jubilerstwo, wikliniarstwo, tkactwo, skórnictwo, produkcji filcu czy broni.
Rodzinna impreza
Wojaczka wojaczką, ale większość z ponad 2500 rekonstruktorów to osoby kochające spokój i ciepło rodzinnego domu. Nawet, gdy to ciepło pochodzi z paleniska po środku ciemnej chaty.
W każdym wieku
Do sposobów życia jak sprzed 1000 lat zachęca się nawet najmłodszych uczestników imprezy.
Gotowanie
Tu nikt nie wyobraża sobie chodzenia do sklepu po pieczywo. Chcesz coś zjeść, zrób to sam.
Świeże mięsko
Zamiast iść do rzeźnika do miasta przygotowaniem "mięsiwa" zajmują się specjaliści z grona rekonstruktorów. To nie jest zadanie dla każdego.
Jak przed laty
Nie tylko stroje i koraliki. W czasie tak poważnego festiwalu nie brakuje rzemieślników pokazujących swój kunszt.
Życie, nie zabawa
Wielu z uczestników festiwalu stara się możliwie mocno integrować swoją pasję z codziennym życiem. Choćby nawet z pomocą odpowiednich tatuaży. Tu nie ma udawania.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Program
Pełny program trwającego 3 dni festiwalu możecie znaleźć TUTAJ
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.