Masz je na pewno w domu. Te przedmioty codziennego użytku tylko na pozór są bezpieczne. W pewnych przypadkach mogą powodować choroby, a nawet zagrażać twojemu życiu.
Plastikowa deska do krojenia
Na deskach z tworzyw sztucznych znajduje się 50 razy więcej zarazków niż na desce klozetowej. Lepiej zaopatrzcie się w deskę drewanianą, ale koniecznie dobrej jakości. Żywica, która się w niej znajduje ma działanie antybakteryjne.
Stara gąbka do mycia naczyń
Gąbka kuchenna to siedlisko bakterii. Jeśli jest wysłużona, pod mikroskopem można na niej znaleźć pleśń, grzyby i bakterie E. coli. Powinno się ją wymieniać raz na tydzień.
Stary mięsny posiłek
Każdy posiłek, który zawiera mięso, powinien być spożyty w ciągu maksymalnie 3 dni. Jeżeli już koniecznie chcesz je przetrzymać, użyj zamrażalnika. To pozwoli uniknąć rozwoju bkterii zwanej listerią, która gromadzi się na starym mięsie i powoduje groźne zatrucia pokarmowe.
Napoje dietetyczne
Napoje niskokalorczyne mogą mieć działanie odwrotne do zamierzonego. Zawarty w nich aspartam, sacharoza i sukraloza osłabiają florę baktryjną jelit, co rozregulowuje metabolizm.
Plastikowe pojemniki na żywność
Popularne pojemniki na żywność wykonane z poliwęglanu zawierają szkodliwy Bisfenol A. Substancja ta oddziałuje na gospoadarkę hormonalna organizmu a także przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotwórów. Unikajcie plastiku z napisem "PET", a wybierajcie te z napisem "LDPE", "HDPE" lub "PP". Są znacznie bezpieczniejsze.
Stary biustonosz
Wysłużone biustonosze są często porozciągane. W przypadku pań z dużym biustem ma to szczególne znaczenie, ponieważ naraża na urazy ich kręgosłupy.
Stare buty do biegania
Obuwie sportowe musi być w dobrym stanie. Po przebiegnięciu ponad 600 km prawie każde buty zaczynają się niszczyć. Tracą miękkość tam, gdzie miękkie być powinny, a miękną w miejscach stabilizujących stopę. Podeszwy się odkształcają. To rodzi ryzyko kontuzji i obciąża mięśnie i stawy.
Stare pudełka na soczewki kontaktowe
Wiele osób używa tych samych pojemników na soczewki kontaktowe przez kilka lat, a to błąd. Prawidłowo powinieneś je wymieniać na nowe co 3 miesiące. W przeciwnym wypadku narażasz oczy na infekcje.
Szczoteczka do zębów
Powinniśmy je wymieniać raz na miesiąc. Pogniecione włoski myją nieskutecznie zęby i nie usuwają nalotu. Sama szczoteczka to także siedlisko bakterii.
Odświeżacze powietrza
Zagrażają szczególnie małym dzieciom. Zawarte w nich substancje zwane ftalenami zakłócają funkcjonowanie narządów płciowych i rozregulowują wytwarzanie hormownów.
Mydło antybakteryjne
Mydła antybakteryjne wcale nie czyszczą lepiej niż zwykłe. Mają one ponadto jeden niebezpieczny składnik - triclosan, który może powodować alergie, nowotwory i zaburzać działanie układu hormonalnego.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.