Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karolina Woźniak | 
aktualizacja 

14 opuszczonych miast. Przerażające miejsca

34
1/14

1. Hill End, Australia

1. Hill End, Australia
(commons.wikimedia.org, David Edwards)

Hill End w Australii było znane z tego, że wydobywało się tam złoto. W 1870 roku miasto zamieszkiwało około 8 tys. osób. Mieszkańcom nie brakowało rozrywki - w Hill End znajdowało się aż 28 pubów, 8 kościołów, 5 banków i 2 wydawnictwa. Jednak kiedy w mieście zabrakło złota, wszystko zaczęło upadać.

Obecnie w Hill End mieszka około 80 osób i utrzymał się tylko jeden pub. Miasto nie przyciąga turystów i nie robi dobrego pierwszego wrażenia. Przez niektórych określane jest mianem "miasta widmo".

2/14

2. Gunkanjima Island, Japonia

2. Gunkanjima Island, Japonia
(iStock.com, linegold)

Wyspa leży około 15 kilometrów od Nagasaki. To, co przyciąga uwagę to opuszczone budynki i otaczający je mur, od którego odbijają się fale. Mimo że wyspa jest symbolem szybkiego uprzemysłowienia Japonii, jest również miejscem przymusowych prac, które wykonywano na niej przed II Wojną Światową. Do kwietnia 1974 roku wyspa została opuszczona przez wszystkich mieszkańców.

Od 2009 roku miejsce mogą odwiedzać turyści, a wycieczki są zapewniane przez 5 biur podróży. W 2012 roku ujęcia Gunkanjima Island wykorzystano w filmie "Skyfall".

3/14

3. Varosha Beach Resort, Cypr

3. Varosha Beach Resort, Cypr
(iStock.com, trabantos)

Niegdyś resort był odwiedzany przez gwiazdy światowego formatu - na plaży można było spotkać Brigitte Bardot. Teraz Varosha jest kompletnie wyludnionym miejscem. W 1974 roku, podczas tureckiej inwazji na Cypr i w wyniku pośpiesznej ewakuacji, miejsce zostało całkowicie opuszczone.

Na witrynach sklepowych wciąż wiszą ubrania, a samochody z tamtego okresu dalej stoją w garażach. I chociaż Famagusta, miasto które leży niedaleko, przeżywa gwałtowny przypływ turystów, to Varosha dalej pozostaje opuszczone.

4/14

4. Kolmanskop, Namibia

4. Kolmanskop, Namibia
(iStock.com, 2630ben)

Kolmanskop powstało w 1908 roku, kiedy w Luderitz rozpoczęło się szukanie diamentów. Wszyscy ruszyli w stronę pustyni - chcieli przygarnąć jak największą fortunę. Całe miasto powstało w ciągu 2 lat. W Kolmanskop był szpital, szkoła, a nawet kasyna. Jednak po wybuchu I Wojny Światowej wydobywanie diamentów w tym miejscu
przestało się ludziom opłacać.

Ostatnia rodzina wyjechała w miasta w 1956 roku i od tego czasu piaski pustyni zdążyły przykryć część Kolmanskop.

5/14

5. Oradour-sur-Glane, Francja

5. Oradour-sur-Glane, Francja
(iStock.com, cipango27)

10 czerwca 1944 roku niemieckie oddziały SS wymordowały niemal całą ludność tego miasteczka. Zbrodnia była podyktowana zemstą za zabicie przez francuski ruch oporu oficera SS. W Oradour-sur-Glane zamordowano 642 osoby. Niemcy wprowadzali mężczyzn do stodół, które podpalali, a kobiety i dzieci do kościołów, w których również podkładano ogień.

Później okazało się, że zniszczono nie tę miejscowość - oficera SS zabito w Oradour-sur-Vayres. Miasteczko pozostawiono w niezmienionym stanie i dodatkowo jest dostępne dla turystów. Wszystko, co się w nim znajduje, pochodzi z lat 40. XX wieku. Turyści mogą zobaczyć stary kościół, gabinet dentystyczny, a także wiele posiadłości, w których stoją stare, zardzewiałe samochody.

6/14

6. San Zhi, Tajwan

6. San Zhi, Tajwan
(iStock.com)

To miała być inwestycja, która przyciągnie najbogatszych. Domki UFO miały należeć do kompleksu osiedla letniskowo-resortowego, ale już pod koniec prac nad nowymi miejscami mieszkalnymi zaczęto snuć teorię o tym, że miasto jest nawiedzone. W trakcie prac w wyniku nieszczęśliwych wypadków zginęło kilku robotników. Jeszcze inni mieli tu popełnić samobójstwo. Te historie zaczęły docierać do coraz większej ilości ludzi.

Zdaniem mieszkańców na miejsce rzucono klątwę za zbezczeszczenie zwłok holenderskich żołnierzy. Okazało się, że w miejscu, w którym powstawało ekskluzywne osiedle, znajdował się cmentarz. Miasteczko zostało skazane na zapomnienie. W 2009 roku zarządzono rozbiórkę miasta i teraz po domkach UFO prawie nie ma śladu.

7/14

7. Wittenoom, Australia

7. Wittenoom, Australia
(iStock.com, indianoceanimagery)

Na naszej liście wymarłych miejsc po raz kolejny znalazło się miasto w Australii. Tym razem mowa o Wittenoom - mieście, które zniknęło z map i zostało odcięte od reszty świata. Dlaczego? Okazuje się, że mieścina leży na 3 milionach ton azbestu.

W latach 60. XX wieku miasto zamieszkiwało 20 tysięcy ludzi. Sporą część mieszkańców stanowiły osoby, które pracowały w pobliskiej kopalni. Zajmowały się one wydobywaniem riebeckitu - minerału, który jest wykorzystywany w produkcji azbestu. W końcu świadomość na temat szkodliwości minerałów krzemianowych zaczęła wzrastać, a ludzie postanowili jak najszybciej opuścić Wittenoom.

W latach 90. pojawiły się pomysły, żeby miasto było dostępne dla turystów. Jednak przebywanie w tym mieście jest określane jako "ekstremalne zagrożenie".

8/14

8. Prypeć, Ukraina

8. Prypeć, Ukraina
(iStock.com, DeSid)

O tym mieście nie trzeba się za bardzo rozpisywać - większość zna jego historię. 27 kwietnia 1986 roku w wyniku awarii reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru i skażenia miasta substancjami promieniotwórczymi. Dzień po eksplozji władze zdecydowały się na ewakuację wszystkich mieszkańców.

Prypeć jest również określany mianem "miasta widmo". Niektóre biura podróży oferują do niego wycieczki. Tematyka katastrofy w Czarnobylu pojawia się w wielu filmach, serialach oraz grach. Jedną z popularniejszych produkcji jest dzieło HBO "Czarnobyl".

9/14

9. Bodie, Kalifornia, USA

9. Bodie, Kalifornia, USA
(Getty Images, Education Images / Contributor)

W 1859 roku w Kalifornii wybuchła Gorączka Złota. Do opuszczonego obecnie miasta przybyła grupa poszukiwaczy dowodzona przez W.S. Bodey'a. W końcu postanowiono założyć tam obóz, który niedługo później przekształcił się w miasto imponujących rozmiarów.

W 1932 roku pożar wywołany przez kilkuletniego chłopca pochłonął większość mieszkańców i 90 proc. zabudowań. Jak przystało na "miasto widmo", Bodie ma również swoją legendę, która podaje, że miasteczko było nawiedzone. Krótko po wielkim pożarze pewien mężczyzna miał zastrzelić swoją żonę. Niedługo później troje mieszkańców dokonało na nim samosądu i od tego momentu byli nawiedzani przez ducha zamordowanego.

10/14

10. Pyramiden, Svalbard, Norwegia

10. Pyramiden, Svalbard, Norwegia
(iStock.com, francescadani)

Ta radziecka osada została opuszczona w 1998 roku. W latach 80. XX wieku w Pyramiden mieszkało ponad 1000 mieszkańców. Poziom życia w tej wiosce był wysoki, a propozycja pracy w tamtym miejscu była traktowana jako awans i przywilej. Miejscowość miała być wizytówką Związku Radzieckiego na Zachodzie.

Do likwidacji Pyramiden przyczyniła się katastrofa lotnicza w 1996 roku, w wyniku której zginęło 141 osób - głównie górnicy z Rosji i Ukrainy, którzy pracowali w kopalni na terenie Svalbardu.

11/14

11. Pstrąże, Polska

11. Pstrąże, Polska
(East News, Marek Durajczyk/REPORTER)

Do 1992 roku miasto było zamieszkiwane przez radzieckich żołnierzy. To, co tam się kiedyś znajdowało było owiane ścisłą tajemnicą. Jedne źródła podają, że były tam pojazdy do przenoszenia głowic jądrowych. Zdaniem innych można było tam znaleźć same głowice. Miasto nie było umieszczone nawet na mapach.

Kiedy w 1994 roku Pstrąże oddano w ręce Polaków, ci wynieśli stamtąd wszystko, co tylko się dało. Rozpoczął się wówczas wieloletni proces dewastacji. Teraz miasto zarosło, a drzewa osłaniają kilkupiętrowe budynki.

12/14

12. Potosi, Wenezuela

12. Potosi, Wenezuela
(East News, AFP/EAST NEWS/GEORGE CASTELLANOS)

Ta opuszczona miejscowość jeszcze niedawno znajdowała się pod wodą. Mieszkańcy opuścili ją w 1984 roku - przyczyną było położenie Potosi na terenach zalewowych zbiornika budowanej zapory. Od 2010 roku zbiornik zaczął wysychać i teraz można zobaczyć szkielet całego miasta, które wcześniej było całkowicie zanurzone.

13/14

13. Kaya, Turcja

13. Kaya, Turcja
(iStock.com, HuseyinHIDIR)

Opuszczone miasto Kaya nazywano kiedyś Levissi. Zamieszkiwali je Grecy, ale po tureckiej wojnie o niepodległość, która miała miejsce w 1924 roku, 20 tysięcy mieszkańców było zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Przenieśli się wówczas na Rodos.

Teraz w tureckiej miejscowości pozostało jedynie 2 tysiące kamiennych domów, które leżą na skałach i są otoczone przez lasy.

14/14

14. Belchite, Hiszpania

14. Belchite, Hiszpania
(iStock.com, KarSol)

Belchite to miejscowość położona 40 kilometrów od Saragossy. W latach 30. XX wieku podczas wojny domowej doszło do zniszczenia całego miasta. Postanowiono jednak zostawić ruiny i nie likwidować niczego. Jest to pomnik dla tych, którzy polegli w bitwie.

Belchite stało się atrakcją turystyczną, a także planem filmowym. To właśnie w tym miejscu kręcono "Labirynt Fauna" - produkcję, która została nagrodzona aż trzema Oscarami.

Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić