6 najbrutalniejszych gangów na świecie. Sieją przemoc na ulicach i w więzieniach
Symbol 18th Street po raz pierwszy pojawił się w trakcie zamieszek w Los Angeles na początku lat 90. ubiegłego wieku. Na skrzyżowaniu 18. ulicy i Union Avenue w Los Angeles zawiązała się grupa młodych Latynosów, którzy chcieli uszczknąć dla siebie trochę amerykańskiego bogactwa. Już wkrótce grupa rozrosła się w jedną z największych organizacji przestępczych na terytorium USA. Dużą popularnością gang cieszył się głównie wśród młodych ludzi, dlatego bywa nazywany Childrens Army, czyli Armia Dzieci. W odróżnieniu od większości pozostałych gangów 18th Street przyjmuje członków bez względu na kolor ich skóry. Odznacza się bardzo dobrą strukturą organizacyjną. Do ważnych zasad należy *zakaz zażywania narkotyków. *
Członkami gangu są bardzo młodzi ludzie, którzy, według FBI, ponoszą odpowiedzialność za około 1700 morderstw. Głównymi wrogami 18th Street są Mara Salvatrucha, Florencia 13 i American Power. Od 2002 roku są nieustannie śledzeni przez policję z Los Angeles, ponieważ gang zabił kilku policjantów. Organizacja działa nie tylko na terenie USA, ale przede wszystkim w Hondurasie.
Honduraska grupa jest dużo bardziej brutalna niż amerykańska. Jest znana z tego, że *swoje ofiary torturuje i tnie na kawałki. *Przed przyjęciem do gangu kandydat na członka musi przynieść część ciała swojego wroga.
Data założenia: *1959 r.
*Zasięg: *USA, Kanada, Ameryka Południowa
*Liczba członków: 65 tysięcy
Członkowie: Meksykanie, Salwadorczycy, Azjaci, Afroamerykanie, Indianie, biali Amerykanie
Znak szczególny: Tatuaże, na całym ciele i na twarzy symbole 18, XVIII lub XV3.
Specjalizacja: Fałszowanie dokumentów, handel narkotykami, przemyt imigrantów, porwania, szantaże, podpalenia, napady rabunkowe.
Ciekawostka: W 2007 roku gang porwał 14-letniego brata znanego honduraskiego piłkarza Wilsona Palaciosa. Rodzina zapłaciła wysoki okup, ale przestępcy nie uwolnili uprowadzonego. Dopiero w 2009 roku dwóch członków 18th Street zdradziło, gdzie znajdują się zwłoki porwanego chłopca.
Texas Syndicate. Gang więzienny współpracujący z mafią
Od lat 60. w więzieniach zaprzestano stosowania segregacji rasowej. To było przyczyną powstawania gangów. W niektórych zakładach karnych przebywali więźniowie, którzy mieli większą moc niż dozorcy – nie bali się mordować i byli praktycznie bezkarni. W takim środowisku założenie gangu było dobrą strategią na przetrwanie. Właśnie w ten sposób powstał Texas Syndicate. Został założony w kalifornijskim więzieniu Folsom, by przeciwstawić się innym grupom, przede wszystkim Bractwu Aryjskiemu, które dręczyło osoby pochodzące z Teksasu. Paradoksem jest to, że samo Bractwo Aryjskie powstało, by chronić białych więźniów przed Latynosami i Afroamerykanami, którzy w zakładach karnych mieli liczebną przewagę.
W latach 90. gang zaczął się rozrastać również poza więzieniami. Głównym źródłem utrzymania jego członków stał się handel narkotykami, a to oznaczało kontakty z mafią i kartelami, między innymi z Los Zetas, który zaczął zlecać Texas Syndicate wykonywanie brudnej roboty, przeważnie morderstw. W gangu panuje bezwzględna hierarchia: zwykły członek, grupa członków, prezes i kardynał, który jako jedyny może przyjmować nowe osoby. Organizacja ma specjalne zasady, których wszyscy muszą przestrzegać.
01) Być Latynosem z Teksasu (nie jest ściśle przestrzegane).
02) Okazywać przynależność do teksańskich braci.
03) Texas Syndicate jest zawsze na pierwszym miejscu.
04) Texas Syndicate ma zawsze rację.
05) Posiadać tatuaż Texas Syndicate.
06) Nigdy nie pozostawić brata bez pomocy.
07) Szanować wszystkich członków.
08) Nie zdradzać żadnych informacji dotyczących gangu.
Data założenia: początek lat 70. XX wieku
Zasięg: *Kalifornia, Teksas
*Liczba członków: około 1300
Członkowie: Latynosi i biali Amerykanie
Znak szczególny: *Symbole gangu wytatuowane na rękach. Hierarchia i zasady, których członkowie muszą przestrzegać.
*Specjalizacja: handel narkotykami
*Ciekawostka: *Wojna z Bractwem Aryjskim na terenie więzień
Crips i Bloods. Bezwzględna rywalizacja
Crips i Bloods do dziś bronią swojego terytorium w Los Angeles i innych miastach amerykańskich. Są ze sobą powiązane w szczególny sposób - jeden został założony ze względu na ten drugi. *Pod koniec lat 60., kiedy w Stanach Zjednoczonych lawinowo rosła przestępczość, *Stanley Williams i Raymond Washington, dwaj nastolatkowie, *których idolami były Czarne Pantery, chcieli zorganizować coś w rodzaju *bojówek samoobrony, które chroniłyby ich dzielnicę przed dilerami narkotyków, złodziejami i bandytami.
Jako swój znak rozpoznawczy Crips wybrali niebieskie chusty, prawdopodobnie na pamiątkę zmarłego kolegi, który taką nosił. Bloods powstał z inicjatywy dwóch nastolatków, którzy zostali na ulicy pobici przez Crips. Chcąc się odróżnić, zaczęli nosić czerwone chusty. *Wzajemna rywalizacja na przełomie 70. i 80. lat przerosła w otwartą wojnę. Oba ugrupowania wzbogaciły się na handlu narkotykami i wiodły walki o swoje terytoria. *W 1978 roku grupa Crips wpadła do kościoła, w którym odbywała się msza, i zastrzeliła 7 osób. Niedługo potem gangsterzy z błękitnymi chustami zostali zabici przez nieznanych agresorów.
W tym czasie Raymond Washington przebywał w więzieniu. Kiedy wyszedł na wolność, starał się przekonać pozostałych, aby zaprzestali rozlewu krwi i zawarli przymierze. W 1979 roku został zastrzelony. Morderstwo nie zostało wyjaśnione, ale mówi się o tym, że zabił go własny gang ze względu na próby zawarcia pokoju z rywalami. Stanley Williams, kolega Washingtona, dwa lata później został skazany na karę śmierci za cztery morderstwa. Podczas pobytu w więzieniu uzupełniał edukację i stał się zwolennikiem rozwiązań pokojowych. Zaczął też pisać książki dla dzieci o szkodliwości przemocy. Po 26 latach pobytu w więzieniu, pomimo wielu protestów, wykonano na nim karę śmierci.
Data założenia: 1969 rok
Zasięg: USA
Liczba członków: *30–35 tysięcy
*Członkowie: Afroamerykanie
Znak szczególny: Kolor niebieski, przede wszystkim chusty
*Specjalizacja: *Morderstwa, handel narkotykami, napady rabunkowe
*Ciekawostka: *Członkiem gangu był również znany raper Snoop Dogg.
Bloods
Data założenia: 1972 rok
Zasięg: *USA
*Liczba członków: *20–30 tysięcy
*Członkowie: Afroamerykanie
Znak szczególny: Kolor czerwony
Specjalizacja: *Morderstwa, handel narkotykami, napady rabunkowe
*Ciekawostka: Podczas ataków używają noży i żyletek.
Primeiro Comando da Capital. Najgroźniejszy gang brazylijski
W październiku 1992 roku w osławionym więzieniu Carandiru doszło do buntu. Wówczas przebywało tam w katastrofalnych warunkach prawie 8 tys. osób, a strażnicy mieli nieograniczoną moc i często jej nadużywali. "Klawisze" i policja stłumili bunt w brutalny sposób. Większość ze zbuntowanych osadzonych zabito. Ci, którzy przeżyli masakrę, założyli organizację Primeiro Comando da Capital. Gang pozostał tajny aż do 2001 roku.
Przez ten czas rozrósł się i pojawił się nie tylko w innych więzieniach, ale również po drugiej stronie murów, gdzie planował zemstę. W 2001 roku wybuchł koordynowany przez niego bunt w 24 więzieniach. W 2006 roku członkowie gangu zabili prawie 40 policjantów. W tym czasie zamieszki na ulicach i starcia z policją przybierały na sile. Napięcie wzrastało głównie ze względu na śledztwa w sprawie morderstw. Członkowie organizacji Primeiro Comando da Capital zaatakowali siedziby policji w kilku miastach. *W tych starciach zginęło 140 osób, a ponad 50 było rannych. *W wyniku starć gangu z policją zginęły setki osób również poza murami więziennymi.
Data założenia: *1993 rok
*Zasięg: Sao Paolo, Brazylia
Liczba członków: *13 tysięcy
*Członkowie: Brazylijczycy
Znak szczególny: Używają symbolu jin i jang, który symbolizuje motto: „Sposób na zrównoważenie dobra i zła z mądrością”.
Specjalizacja: Porwania, handel narkotykami, napady na banki
Ciekawostka: Każdy członek musi wnosić opłatę na finansowanie gangu. Jeżeli przebywa na wolności, to opłata jest kilkakrotnie wyższa.
Mungiki. Nielegalna organizacja paramilitarna
Mungiki (w języku plemienia Kikuju oznacza „jest nas wielu“), początkowo organizacja założona przez rolników protestujących przeciwko polityce gruntowej, z czasem zmieniła się w sektę realizującą radykalne cele polityczne. Członkowie żądają powrotu do pierwotnych tradycji afrykańskich, odrzucają chrześcijaństwo, postęp techniczny i jakiekolwiek związki ze światem zachodnim. Ich głównym celem jest dojście do władzy w kraju i wprowadzenie własnych zasad. W imię własnych interesów mordują innych, również niewinną ludność cywilną, nie wyłączając kobiet ani dzieci.
Pomimo tego, że organizacja jest oficjalnie zakazana,* należą do niej wojskowi i policjanci.* W parlamencie wielu skorumpowanych polityków działa na jej korzyść. W 2007 roku po wyborach w Kenii zaczęły się czystki etniczne, podczas których zabito dziesiątki osób. Trudno w to uwierzyć, ale *wielu wpływowych członków organizacji aktywnie wspiera fundusze dobroczynne *niosące pomoc tak bardzo potrzebną ubogim.
Data założenia: 80. lata XX wieku
Zasięg: Kenia
Liczba członków: 500 tys.
Członkowie: Afrykanie
Znak szczególny: Przyjmowani są obrzezani mężczyźni
Specjalizacja: Handel bronią, narkotykami, śmieciami
Ciekawostka: Żaden Mungiki nie może spotykać się z nieobrzezaną kobietą. Organizacja przywłaszczyła sobie toalety publiczne w miastach i pobiera opłaty za korzystanie z nich.
Mara Salvatrucha. Mściwi mordercy
Organizacja Mara Salvatrucha, stosująca również nazwę MS-13, jest znana ze swej brutalności i nagminnego stosowania przemocy. W wyniku wojny domowej w Salwadorze wielu jej obywateli wyjechało do USA, gdzie chcieli rozpocząć nowe życie. Imigranci byli bezlitośnie mordowani przez mafię meksykańską, więc założyli własny gang, który miał ich chronić. Wielu członków miało doświadczenie z oddziałów partyzanckich. Bardzo szybko zdobyli niechlubną sławę ze względu na swoją brutalność – swoim ofiarom odcinali głowy maczetami a ciała ćwiartowali. Ten, kto wstąpił do gangu, już nigdy nie może z niego wystąpić i zostać przy życiu.
W latach 90. na rozkaz rządu policja w Hondurasie starała się rozbić gang. W odwecie jego członkowie uprowadzili syna prezydenta Ricardo Maduro. *Ciało porwanego później znaleziono z odciętą głową, wraz z poćwiartowanymi ciałami kilkorga innych ludzi. Kiedy rząd ogłosił zerową tolerancję dla przestępczości zorganizowanej i chciał wprowadzić karę śmierci, członkowie MS-13 zareagowali przeprowadzając kolejny brutalny atak. Gangsterzy uzbrojeni w automatyczną broń palną *zatrzymali autobus miejski i zastrzelili 28 osób. 14 pasażerów masakrę przeżyło. Wśród ofiar były przeważnie kobiety i dzieci. W 2007 roku schwytano 4 mężczyzn spośród 6 strzelców, którzy brali udział w ataku. Zostali skazani na dożywocie.
Tatuaże są bardzo ważne dla członków gangu i należą do głównych znaków rozpoznawczych.
Data założenia: 1980 rok
Zasięg: Ameryka Północna i Środkowa
Liczba członków: 30–50 tysięcy
Członkowie: Latynosi, głównie Salwadorczycy
Znak szczególny: Liczne tatuaże na górnej połowie ciała i głowie, symbol MS-13. Litery M i S bywają wytatuowane nawet na powiekach.
Specjalizacja: Handel narkotykami, ludźmi (również dziećmi), morderstwa na zlecenie, porwania, nielegalne przeprowadzanie imigrantów przez granice.
Ciekawostka: Nowi członkowie są poddawani specjalnemu rytuałowi wstępnemu. Muszą wytrzymać 13 sekund brutalnego bicia bez możliwości bronienia się. Wielu przywódców gangu zostało zdradzonych i zamordowanych przez własnych ludzi. Między sobą porozumiewają się za pomocą specjalnych szyfrów i własnego języka migowego.
{:external})