70 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o odbudowie Stolicy. Zobacz zdjęcia
Po wojnie straty w zabudowaniu Warszawy szacowano na 84 proc. Miasto, w którym przed wojną mieszkało niemal milion ludzi, po Powstaniu Warszawskim całkowicie się wyludniło. W zgliszczach kryło się jedynie kilka tysięcy osób.
W połowie 1945 roku, w Warszawie zalegało 20 mln metrów sześciennych gruzu oraz 100 tys. min i niewybuchów. Sytuacja w mieście była tragiczna. Mimo to, 3 lipca 1945 roku, Sejm Ustawodawczy)
podjął uchwałę o odbudowie stolicy.
Na zdjęciu widać ruiny kamienic Starówki. Zdjęcie wykonano wiosną 1947 roku.
Udało się odbudować
Zdjęcie po lewej pochodzi z września 1947 r. i przedstawia Dom Pod Orłami. Swoją nazwę budynek wziął od orłów wieńczących narożniki, autorstwa lwowskiego rzeźbiarza Zygmunta Otty. Była to siedziba Banku Towarzystw Spółdzielczych, obecnie znajduje się tu Bank PKO.
Jeden z ważniejszych mostów
Fotografię wykonano w 1946 roku. Zdjęcie pokazuje robotników pracujących przy odbudowie Mostu Poniatowskiego. Przeprawa została wysadzona przez Niemców dwa lata wcześniej, w wyniku czego zapadły się cztery przęsła mostu.
Rok później rozpoczęto odbudowę, zgodnie z projektem Stanisława Hempla. W grudniu doszło dokatastrofy budowlanej, z powodu której zawaliły się łuki trzeciego przęsła. Zginęła jedna osoba, dziewięć zostało rannych. Ostatecznie, władze Warszawy otworzyły most 22 lipca 1946 roku.
Miejsce kultu
Archikatedrę zaczęto budować pod koniec XIV wieku, po to, żeby sukcesywnie rozbudowywać ją, aż do 40. XIX wieku. W roku 1944, materiały wybuchowe zamieniły ok. 550-letnią konstrukcję w pogorzelisko. Na zdjęciu po prawej stronie widać obchody Wielkiej Soboty z 1947 roku, w odbudowywanej archikatedrze.
Młodzi odbudowują stolicę
Junacy z Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" odgruzowują ulicę Złotą. Była to organizacja paramilitarna, która miała na celu przysposobić młodzież do zawodu, wyrobić kulturę fizyczną oraz przygotować młodych do służby w wojsku. Pomoc Służby była bardzo przydatna, w 1949 roku należało do niej 1,2 mln osób. Zdjęcie zrobiono w 1947 r.
Praca pali się w rękach
Młoda dziewczyna pomaga przy odgruzowywaniu i poszerzeniu ul. Marszałkowskiej. Powszechną Organizację "Służba Ojczyźnie" wspierali członkowie młodzieżowych grup komunistycznych z Danii, Norwegii, Węgier czy Finlandii. Fotografię wykonano w lipcu 1948 roku.
Ruina
Pałac Krasińskich w gruzach. Przepiękny gmach wybudowano w latach 1677-1695, według projektu Tymana z Gameren. Został spalony podczas Powstania Warszawskiego. Poprzednio nazywał się Pałacem Rzeczpospolitej i znajdowała się tu Komisja Skarbowa Koronna.
O wiele lepiej
W Królestwie Polskim)
, w latach 1827-1828, odbywały się tu posiedzenia sądu sejmowego. W okresie międzywojennym był siedzibą Sądu Najwyższego, który przeniesiono w 1999 na drugą stronę ulicy. Mieści to, co zostało (niecałe 5%) z liczącej 40 tysięcy rękopisów BibliotekiZałuskich i Rapperswilskiej, księgozbiór Biblioteki Wilanowskiej, a także inne zebrane później stare druki i zbiory graficzne. W 2016 roku zakończono rewitalizację pałacu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.