Tym flisemchcą uczcić pamięć o swoich przodkach, którzy szlak z Ulanowa do Gdańska przemierzali przez kilka wieków. To też wyprawa rocznicowa, bo już 400 lat minęło od nadania Ulanowowi, stolicy polskiego flisactwa, praw miejskich przez króla Zygmunta III Wazę.
Na ponad 70-metrowej długości i na 6 metrów szerokiej tratwie 12 członków załogi pod dowództwem retmana Mieczysława Łabęckiego wyruszyło z portu rzecznego w Ulanowie. Żegnali ich mieszkańcy, bp Edward Frankowski, który tratwę poświęcił, oraz przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. Przygrywała flisacka kapela a śpiewał ulanowski chór. Dzieci z grupy teatralnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury wystąpili z krótkim artystycznym występem - opisuje start wyprawy "Gość Niedzielny".
Mały ważny Ulanów
Tratwy z drewnem i zbożem wypływały stąd do Torunia i dalej do Gdańska. Najczęściej w XVII i XVIII stuleciu. Ostatni flisacki transport drewna wypłynął z Ulanowa w 1968 r.
Chodźcie zobaczyć tratwę
W sumie flisacy cumować będą w 20 miejscowościach. Pierwszy postój w Stalowej Woli. Tam dźwig będzie musiał wielotonowe tafle tratwy przenieść przez próg spiętrzający wodę dla pobliskiej elektrowni. 18 czerwca ulanowiacy wbiją śryki (wiosła) w dno Motławy przy gdańskim żurawiu. Będą atrakcją Święta Morza - czytamy w "Echu Dnia".
3 czerwca dotrą do Warszawy, 11 czerwca do Torunia. Wykaz wszystkich miejscowości jest tutaj.
Wspólna akcja
Swój udział w przedsięwzięciu ma także Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Tratwa" oraz Liga Morska i Rzeczna.