Ciężarówką rozjechał słynne obrazy z Nazca sprzed 2000 lat. Kierowca aresztowany
Kierowca ciągnika siodłowego z naczepą zignorował znaki zakazu i przejechał wprost po obrazach z płaskowyżu Nazca, w Peru - donosi Diario Correo. Te powstałe 2000 lat temu olbrzymie geoglify od 1994 roku są światowym skarbem kultury chronionym przez UNESCO. Są to naziemne rysunki wykonane metodą nasypową. Rozciągają się one na przestrzeni kilkuset metrów (koliber, pająk, kondor, drzewo). Widziane w całości mogą być tylko z lotu ptaka.
Nagrali go
Zwolnili go
Miejscowy sąd magistracki uznał, że nie ma dowodów na to, że kierowca działał rozmyślnie. Prokuratura generalna Peru zgłosił apelację do wyroku. Urzędnicy domagają się aresztowania kierowcy na 9 miesięcy i równowartości 5 tys. zł. kary.
Zniszczenia
Pojazdem naruszył ziemię na obszarze 50 na 100 metrów. Zniszczone zostały trzy geoglify - twierdzi Ministerstwo Kultury Peru.
Nie znał drogi
Według peruwiańskich mediów kierowca nie znał tego terenu, nigdy wcześniej tamtędy nie jechał. Gdy do tego jego ciągnik miał awarię, postanowił stanąć obok drogi - zrobił to wprost na rysunkach.
Nie chciał płacić?
Kierowcy ciężarówek czasami unikają jazdy słynną autostradą panamerykańską, by nie uiszczać opłaty drogowej. Gazety w Peru spekulują, że podobnie było także w tym przypadku.
Bez porównania
Według UNESCO obszar Nazca to "najwspanialszy na świecie przykład zebranych w jednym miejscu geoglifów, bez porównania w skali czy różnorodności". Znajdują się na wybrzeżu Peru, ok. 400 km na południe od Limy. Zgromadzone na płaskowyżu Nazca i pampie Jumana pokrywają ok. 450 km kw. Uważa się, że miały rytualną funkcję powiązaną z obserwacją nieba. Powstały między 500 r. p.n.e. a rokiem 500 n.e.
Eko-wadale
To nie pierwszy przypadek, gdy ktoś naruszył te rysunki. W 2014 roku aktywiści rozdeptali kilka linii montując na ziemi olbrzymi plakat dotyczący ówczesnej konferencji klimatycznej w Peru.