Londyńska organizacja Christian Aid przygotowała listę najkosztowniejszych anomalii pogodowych wywołanych zmianami klimatu. W raporcie znalazły się susze, powodzie, pożary, fale upałów, tajfuny i huragany, które nawiedziły świat w 2018 roku. Każda z katastrof "kosztowała" ludzkość od miliarda, do nawet kilkunastu miliardów dolarów. Christian Aid podkreśla, że dane pochodzą od towarzystw ubezpieczeniowych, co oznacza, że nie wzięto pod uwagę strat poniesionych przez osoby nieubezpieczone.
10. Supertajfun Mangkhut
Supertajfun Mangkhut we wrześniu spustoszył południowe wybrzeże Chin oraz Filipiny. Wichura wiejąca z prędkością nawet 330 km/h, zabiła 127 osób na Filipinach i 6 w Chinach. Tajfun zmiótł z powierzchni ziemi 10 tys. domów i kosztował obydwa państwa między 1 a 2 mld dolarów.
9. Susza w Kapsztadzie
Na początku roku okolice Kapsztadu nawiedziła najdotkliwsza susza w historii. Stolica RPA prawie stała się pierwszą metropolią na świecie, w której zabrakło wody. Na początku stycznia w mieście wdrożono szóste, ostatnie stadium programu oszczędzania wody. Władze desperacko starały się uniknąć Dnia Zero - całkowitego wyczerpania zasobów wody - poprzez wprowadzanie coraz bardziej restrykcyjnych wytycznych na temat gospodarowania wodą. W najgorszym momencie każdy mieszkaniec miał do dyspozycji 25 l wody dziennie. Dla porównania: przeciętny Amerykanin zużywa codziennie około 400 litrów wody. Susza kosztowała prawie 2 mld dolarów.
8. Powodzie w stanie Kerala w Indiach
Najgorsza od 80 lat. W sierpniu deszcze były tak obfite, że na tereny należące do stanu Kerala spadła 2,5-krotność rocznych opadów deszczu. Powódź zabiła pół tysiąca osób, a ponad milion zmusiła do opuszczenia domów. Żywioł zniszczył ponad 10 tys. domów. Według indyjskiego rządu straty wynoszą 3,7 mld dolarów.
7. Susze w Australii
Wschodnia część Australii od 2012 roku zmaga się z suszami, które w tym roku były wyjątkowo dotkliwe. W niektórych regionach rekordowo niskie opady deszczu oraz wysokie temperatury utrzymywały się przez pierwsze dziewięć miesięcy. Z tego powodu kraj zmagał się z częstymi pożarami. Straty australijskiej gospodarki mogą wynosić od 5,8 do nawet 9 mld dolarów.
6. Susza w Argentynie
Najgorsza susza półwiecza. W niektórych regionach Argentyny zanotowano o połowę mniejsze opady niż zwykle. Susze miały fatalny wpływ na gospodarkę kraju, straty oszacowano na 6 miliardów dolarów.
5. Powodzie w Chinach
Ogromne opady deszczu w lipcu i sierpniu spowodowały w Chinach powodzie. Na początku lipca władze ogłosiły stan wyjątkowy. Do końca sierpnia zginęło ponad 60 osób, a straty oszacowano na 9,3 mld dolarów.
4. Upały w Europie
Lato 2018 było w wielu krajach Europy najgorętszym w historii. Rekordowe temperatury zanotowano m.in. w Czechach, Anglii i Szwecji. Fala upałów zabiła 1,5 tys. osób we Francji, 250 w Danii i 23 w Katalonii. Wysokie temperatury i rzadkie opady spowodowały pożary w Grecji, które pochłonęły 99 ofiar. Według ostrożnych szacunków straty wynoszą 7,5 mld dolarów.
3. Anomalie pogodowe w Japonii
Z powodu fali upałów w sierpniu do szpitali trafiło rekordowych 30 tys. osób, a w samym Tokio z powodu udaru zmarło ponad 100 osób. Wcześniej ulewne deszcze i osunięcia ziemi zabiły co najmniej 230 osób i zniszczyły tysiące domów. Wreszcie Jebi, najsilniejszy tajfun w Japonii od 25 lat, spowodował ogromne zniszczenia i zabił 11 osób. Straty oszacowano na co najmniej 9,3 mld dolarów, górna granica może wynosić nawet 12,5 mld.
2. Pożary w Kalifornii
Pożary w listopadzie 2018 r. spowodowały największe zniszczenia w historii stanu. Żywioł zabił co najmniej 85 osób, najwięcej od 90 lat. Zniszczył też około 14 tys. domów w tym prawie całe miasto Paradise. Straty szacuje się na 9-13 mld dolarów.
1. Huragany: Florence i Michael
Na północnym Atlantyku powstało więcej huraganów niż zwykle, sztormy były też silniejsze. W Stany Zjednoczone uderzyły dwa najsilniejsze huragany w historii. Liczba ofiar Florence wyniosła ponad 50 osób. Huragan spowodował powodzie, które przez długi czas nękały mieszkańców obu Karolin i Wirginii. Z kolei Michael był najsilniejszym huraganem, jaki kiedykolwiek uderzył we Florydę. Prędkość wiatru dochodziła do 250 km/h, żywioł zabił 45 osób. Straty wywołane przez Florence oszacowano na 17 mld dolarów. Michael kosztował Amerykanów 15 mld dolarów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.