W niektórych krajach gesty dla nas pozytywne czy nawet przyjacielskie mogą oznaczać coś zupełnie innego i czasem wpędzić w spore kłopoty.
Ułożenie palców w literę „V” w całym kręgu kultury zachodniej uważane jest za symbol zwycięstwa i pokoju. Jednak trzeba bardzo uważać, wykonując ten gest zwłaszcza w Anglii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii. Ułożenie dłoni w odwrotną stronę (zewnętrzną do odbiorcy) może być fatalne w skutkach, bo oznacza dwukrotnie wyprostowany środkowy palec. Jeśli nie chcecie narażać się na nieprzyjemności, pamiętajcie o tym szczególnie, zamawiając dwa piwaw większości anglosaskich pubów.
Kciuk uniesiony w górę
Wydawać by się mogło, że to pozytywny gest będący oznaką sukcesu i powodzenia. I tak jest w wielu krajach, głównie anglojęzycznych, ale także w Polsce. Natomiast w Niemczech, Austrii oraz Francji podniesiony kciuk oznacza najwyżej cyfrę jeden. Ale już w krajach islamskich, Ameryce Łacińskiej, Grecji czy Sardynii to jeden z najbardziej obraźliwych i wulgarnych gestów. Tam zostanie on w najlepszym razie odczytany jako „wypchaj się”.
Kółeczko perfect
Pokazujemy ten znak, jeśli chcemy coś pochwalić, powiedzieć, że jest super. Nie zostanie to jednak odebrane w ten sposób we Francji czy Belgii, gdzie gest ten oznacza zero lub nic. Uwaga w Meksyku, Turcji czy Rosji, gdzie damy do zrozumienia, że nasz rozmówca jest dupkiem. Gorzej już może tylko być w krajach śródziemnomorskich czy Ameryki Południowej, gdzie znak ten uznaje się za odwzorowanie odbytu. W ten sposób możemy zasugerować rozmówcy, że ma skłonności homoseksualne.
Otwarta dłoń
W niektórych rejonach świata m.in. w USA i niektórych częściach Europy jest to gest pojednawczy, uspokajający, który uchodzi także za powitanie. Jednak w Afryce, Pakistanie, czy Grecji ma on znaczenie obelżywe. Gest znany w Grecji jako „moutza” pochodzi jeszcze z czasów Bizancjum. Oznacza ni mniej ni więcej tylko „zjedz moje fekalia”. Jeśli więc zdarzy nam się drobna sprzeczka z miejscowymi, zdecydowanie nie należy łagodzić sytuacji układając dłoń w ten sposób.
Figa z makiem
Niewinny gest najczęściej używany przez dzieci. Tak przynajmniej odczytują go Polacy, Ukraińcy i Rosjanie. Ale już dla mieszkańców Ameryki Centralnej, Grecji, Indonezji, Chin, Japonii, czy Turcji oznacza on „chrzań się”. Skąd ta rozbieżność? Dokładne pochodzenie tego znaku nie jest znane, ale wielu historyków spekuluje, że odnosi się on do kobiecych narządów płciowych, przez co jest wulgarny. Inne znaczenie funkcjonuje m.in. w Portugalii i Brazylii, gdzie do tej pory uważa się, że ten gest przynosi szczęście.
Znak rocka
Słynny gest, w którym unosimy kciuk i mały palec, wykonywany przez subkultury rockowe czy metalowe jest jednym z najstarszych obraźliwych gestów na świecie. Na południu Europy oraz w Ameryce Południowej najczęściej używa się go wtedy, gdy chcemy dać do zrozumienia, że nasz rozmówca jest zdradzany przez swoją partnerkę. Dla odmiany wszędzie tam, gdzie panuje buddyzm i hinduizm, oznacza on odpędzanie zła, negatywnych emocji.
Wzywanie kogoś palcem wskazującym
W Europie i Ameryce Północnej jest gestem stosowanym wobec znajomych lub dzieci. Może być także metaforą kuszenia. Ale już w Australii, Indonezji, a także krajach Ameryki Łacińskiej przywołuje się nim prostytutki, a na Filipinach - psy. Można być spokojnym, gdy taki ruch wykonają Japończycy. W ich kulturze oznacza to po prostu „podejdź tu”, z tą różnicą, że dłoń zostaje wtedy skierowana wnętrzem do dołu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.