Google buduje miasto przyszłości. Jego fundamentem będzie internet
Miasto przyszłości powstanie obok jeziora Ontario w kanadyjskim mieście Toronto. Pierwsze przecieki dotyczące projektu trafiły do sieci kilka miesięcy temu, teraz jednak władze miasta i przedstawiciele Google oficjalnie ogłosiły czym będzie "Sidewalk Toronto". Inwestycja ma zagwarantować mieszkańcom dostęp do szybkiego internetu, zrównoważoną energię oraz wyeliminować prywatne samochody.
Premier Kanady daje zielone światło
"Sidewalk Toronto" jest przykładem partnerstwa prywatnych firm i publicznych instytucji. Google nie realizuje projektu na zakupionych przez siebie terenach, wszystko dzieje się we współpracy z miastem i za aprobatą władz państwowych.
Technologie pomogą nam budować mądrzejsze, bardziej ekologiczne i bardziej otwarte miasta. Mam nadzieję, że zobaczę takie na wschodnim nabrzeżu w Toronto, a później w innych częściach Kanady i na całym świecie – entuzjastycznie o projekcie wypowiada się Justin Trudeau, premier Kanady.
Technologia za ogromną cenę
Inteligentne miasto ma powstać w obszarze Quayside, zajmując około 3,2 km kwadratowe. Dla porównania, to blisko dwa razy mniej niż powierzchnia Starego Miasta w Krakowie. Na razie firma zainwestowała w projekt 50 milionów dolarów. Całość ma pochłonąć ponad miliard.
Najpierw wypowiedzą się mieszkańcy
W listopadzie rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące projektu. Przez rok będą zbierane opinie mieszkańców Toronto na temat tego, jak wyobrażają sobie działanie "Sidewalk Toronto". Nie wiadomo kiedy rozpoczną się pierwsze prace budowlane.
Stawiają na czyste powietrze
Emisja dwutlenku węgla będzie wynosić mniej niż zero. Oznacza to, że nie tylko zredukują emisję CO2, ale dodatkowo w Toronto powstaną liczne parki. Google stworzy też osiedla mieszkaniowe, nie będą to jednak dzielnice dla najbogatszych. Ceny mają być przystępne dla większości mieszkańców.
Transport publiczny i auta bez kierowców
Twórcy projektu liczą również, że uda im się wyeliminować prywatne samochody. Mają w tym pomóc autonomiczne pojazdy. Jednak głównym celem budowy "miasta przyszłości" jest rozwój gospodarczy i zysk. To właśnie innowacyjna forma dzielnicy ma przyciągać inwestorów.