Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kto z kim i przeciw komu? Front w Syrii to szalona układanka

1/8

Ropa i Bóg

Ropa i Bóg
(Reuters)

Walczące ze sobą strony dzielą się na koalicje skupione wokół islamu sunnickiego (Arabia Saudyjska, Katar) i szyickiego (Liban, Iran). Wokół nich skupiają się aktorzy globalni, zainteresowani dostępem do ropy naftowej i gazu, przede wszystkim zaś kontrolą rurociągu, mającego na kolejne dekady zaopatrywać Europę. Dlatego Rosja wspiera Asada i walczy z Turcją, która z kolei dzieli swoje interesy równocześnie z ISIS i państwami naftowymi Zatoki.

Wiedza o współpracy tureckich służb specjalnych z Państwem Islamskim (kupowanie kradzionej ropy, dostarczanie fałszywych dokumentów i broni, swobodny przejazd przez Turcję) pochodzi ze źródeł niejawnych. W praktyce mamy sytuację, gdy NATO oficjalnie walczy z ISIS, choć w tajemnicy i nie wprost wspiera islamskich bojowników, zarówno finansowo jak i logistycznie. Ta strona konfliktu została ciekawie omówiona przez dr Nafeeza Ahmeda - związanego z dziennikiem "The Guardian" dziennikarza śledczego i eksperta od spraw Bliskiego Wschodu. Tutaj znajduje się tekst oryginalny, tutaj jego polskie tłumaczenie.

*Efektem takiego nachodzenia na siebie interesów geopolitycznych i kulturowych jest absolutnie zamazany podział na "dobrych i złych". *Przeciętny widz tej wojny może kompletnie nie zdawać sobie sprawy, kto właściwie z kim walczy. Uprośćmy ten obraz i pokażmy głównych graczy.

2/8

Walka z ISIS, walka z Asadem

Walka z ISIS, walka z Asadem
(REUTERS/Abdalrhman Ismail)

Największą i najgroźniejszą z organizacji walczących z reżimem al-Asada okazała się ISIS. Dążąc do stworzenia Nowego Kalifatu, za swoich wrogów uznała wszystkich, łącznie z innymi bojówkami anty-asadowskimi. Z ISIS oficjalnie walczą: Rosja, Francja i USA. Bombardowane są bazy terrorystów, magazyny, a ostatnio także transporty z nielegalnie wydobywaną i sprzedawaną na czarnym rynku ropą naftową.

3/8

Za Asadem: Rosja, Iran, Hezbollah

Za Asadem: Rosja, Iran, Hezbollah
(ap/eastnews)

Władimir Putin chce mieć pewność, że ubiegnie w planach "wyzwalania" Syrii koalicję turecko-saudyjską. Iran wspiera Syrię od Islamskiej Rewolucji 1979 roku. Jest kluczowym dostawcą sprzętu, pieniędzy i żołnierzy dla reżimu Asada. Wspierana przez Iran szyicka terrorystyczna organizacja Hezbollah jest obecna w Syrii od 2011 roku. Upadek świeckiego reżimu Asada byłby dla nich klęską. Gdyby sunnici rządzili w Syrii, Hezbollah straciłby ważną przystań i korytarz zaopatrzeniowy. Osłabiłaby się też pozycja tej organizacji w Libii.

4/8

Przeciw Asadowi: ISIS, rebelianci i koalicja z USA na czele

Przeciw Asadowi: ISIS, rebelianci i koalicja z USA na czele
(AP/Eastnews/Reuters)

Koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych wspomaga syryjskich rebeliantów od czerwca 2013 roku. Oficjalnie Amerykanie zobowiązali się do usunięcia Asada w chwili, gdy potwierdziły się doniesienia o stosowaniu przez wojska prezydenta broni chemicznej. Nieoficjalnie powodem była decyzja Baszara al-Asada, by wspierać Rosję w jej projekcie rurociągu do Europy, a nie Amerykanów. Ustały prowadzone od lat romantyczne podchody Johna Kerry'ego, a al-Asad przestał być nazywany przez amerykańskich dyplomatów "prezydentem-reformatorem". Naloty USA skupiają się jednak na celach należących do ISIS.

5/8

Rosja kontra rebelianci

Rosja kontra rebelianci
(AFP/Eastnews)

Zbierane i prezentowane m.in. przez USA dowody wskazują jednak, że pociski częściej spadają na pozostałych wrogów al-Asada.

6/8

Arabia Saudyjska i Katar kontra Iran

Arabia Saudyjska i Katar kontra Iran
(REUTERS/Faisal Al Nasser)

Prezydent Syrii jest przyjacielem szyickiego Iranu. W tym przypadku obowiązuje więc zasada, że przyjaciel mojego wroga jest moim wrogiem.

7/8

Turcja kontra Kurdowie

Turcja kontra Kurdowie
(Polaris Images/Eastnews)

Nieoficjalnie Turcja wspiera działania ISIS, sprzedając im za kradzioną ropę natowskie uzbrojenie.

8/8

al-Nusra kontra Hezbollah

al-Nusra kontra Hezbollah
(Reuters)

Z kolei działający wspólnie z libijską armią szyicki Hezbollah od dawna zapowiada atak na al-Nusrę i przekroczenie czołgami granicy libijsko-syryjskiej.

Wybrane dla Ciebie
Kawa w zamrażarce? Tych sposobów na przechowywanie żywności nie znałeś
Larwy zwalczą plastik. Nowy pomysł naukowców
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić