Jak co roku w lipcu ogłaszane są listy osób przyjętych na studia. Na ten moment czekają tysiące maturzystów. Teraz też wiadomo, na co najchętniej składali papiery. Są klasyki, ale i zupełnie nowe kierunki.
Kierunki medyczne
Mimo tego, że to kierunek trudny i długi, najwięcej osób decydowało się na medycynę. Na jedno miejsce na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu zgłosiło się 36 maturzystów – podaje rmf24.pl. O 10 mniej starało się dostać na kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
Kierunki humanistyczne i artystyczne
Jak co roku oblegane były też kierunki humanistyczne i artystyczne. W łódzkiej filmówce na jedno miejsce przypadało 30 kandydatów. Co ciekawe, praktycznie tyle samo osób chce studiować… filologię norweską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Kierunki informatyczne
W zawodzie informatyka kuszą zarobki – szczególnie te za granicą. Nic zatem dziwnego, że na anglojęzyczne kierunki informatyczne na jedno miejsce jest ponad 12 kandydatów. Tak sytuacja wygląda na Politechnice Łódzkiej. Dużym zainteresowaniem cieszą się też kierunki związane z automatyką, robotyką, cyber-bezpieczeństwem czy systemami inteligentnego sterowania budynkami.
Nietypowe kierunki
Z roku na rok coraz powstaje coraz więcej nietypowych kierunków. Jednym z nich jest analiza i kreowanie trendów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. To połączenie studiów filozoficznych, ekonomicznych, informatycznych i socjologicznych. Pojawiają się też takie kierunki jak np. zwierzęta w rekreacji.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.