Najdziwniejsze pytania z rozmów kwalifikacyjnych. Zobacz, czy podołasz
Ze specjalnymi radami w tej kwestii pospieszył autor książki "Why You?: 101 Interview Questions You'll Never Fear Again" James Reed, który w prosty sposób wytłumaczył, jak odpowiadać na pytania rekruterów.
Na kogo głosowałeś w wyborach?
Wznieść się na wyżyny własnej dyplomacji. Wszystko jest w twoich rękach. Możesz nawiązać do typów przywództwa, do wartości, jakie wyznajesz, ale nie powinieneś wchodzić w szczegóły.
W tej sytuacji najlepiej samemu przejąć inicjatywę. Wychodząc od polityki przejdź gładko do kolejnego tematu, bliższego twojej pracy.
Czy kiedykolwiek ukradłeś z pracy długopis?
Najlepiej powiedzieć prawdę i odrobinę poironizować. Możesz na przykład odpowiedzieć, że "skłamałbyś mówiąc, że nigdy nic nie wyniosłeś z biura w wyniku kleptomanii, ale że zwykle odnosisz rzeczy z powrotem na miejsce, bo potrzebowałbyś dodatkowego pokoju w swoim mieszkaniu na przywłaszczone przypadkiem drobiazgi".
Czy skłamałeś w którymkolwiek miejscu swojego CV?
Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć żartobliwie, rozładować atmosferę i pokazać, że masz do siebie dystans i kontrolujesz sytuację nawet mimo podwyższonego stresu.
Ile aktualnie zarabiasz?
Najlepsza rada to wiedzieć, czego się chce. Musisz być poinformowany, ile zarabia średnio osoba na analogicznym stanowisku w twoim mieście.
Warto też skupić się na zadaniach, jakie przyjdzie ci wykonywać w nowej pracy. Możesz pokazać, że rozwój osobisty i nabywanie nowych kompetencji znaczą dla ciebie więcej niż samo wynagrodzenie.
Po trzecie, nie kłam. Szczerość w tym temacie naprawdę sprawi, że będziesz zadowolony.
Jak uważasz, gdzie twój szef myśli, że teraz jesteś?
Odpowiedź w tym przypadku to również test na to, jaki masz charakter, dlatego nie krępuj się i powiedz prawdę. Jeśli jednak porządnie naściemniałeś aktualnemu przełożonemu, to najlepiej wybrnąć z tego pytania następująco:
Odpowiedz, że jesteś na jednodniowym zwolnieniu, urlopie, albo że pozamieniałeś zmiany tak, aby nie musieć się z niczego tłumaczyć.
Czy kiedykolwiek zostałeś zwolniony?
Zwykle chce on sprawdzić 4 rzeczy:
2. Jak sobie radzisz z wychodzeniem z tarapatów;
3. Jak znosisz presję;
4. Jak szczery jesteś;
Odpowiadając, bądź szczery i skup się na tym, jakie doświadczenie wyniosłeś z tamtej sytuacji oraz powiedz, jakie oczekiwania masz względem nowej pracy. Jeśli zaczniesz mówić źle o swoim byłym pracodawcy, to wiedz, że szukanie nowej pracy z pewnością wydłuży się w czasie.
Dlaczego chcesz odejść z dotychczasowej pracy?
Należy wyzbyć się wszystkich żali i skupić się na celach. Jeśli denerwowały was idiotyczne zadania, które musieliście wykonywać każdego dnia, powiedzcie, że szukacie nowych wyzwań, bo czujecie ciągłą potrzebę doskonalenia się. Przejście do ofensywy w tym momencie rozmowy jest bardzo ważne z punktu widzenia osiągnięcia własnych korzyści.
Autor: Kamil Królikowski