Największe grzechy popełniane w pracy. Przeczytaj, zanim cię wyrzucą
Dobrze jest obiecać gwiazdkę z nieba swoim kolegom, przełożonym czy klientom. Należy jednak pamiętać, żeby tę gwiazdkę faktycznie dostarczyć. Nie ma racjonalnego powodu, żeby nakładać na siebie dodatkową presję związaną z obietnicą, o której wiemy, że i tak nie zostanie spełniona. W momencie niewypełnienia zobowiązania wiele tracisz w oczach przełożonych czy współpracowników. Planuj zatem rozważnie!
Szantaż emocjonalny
Moment, w którym wywierasz presję emocjonalną na innych pracownikach czy swoich przełożonych jest prawdopodobnie końcem twojej kariery w tym miejscu. Jest to zabieg niezwykle niekomfortowy, zwyczajnie odstraszający od takiej osoby. Stawianie np. przełożonych w sytuacji bez wyjścia sprawia, że mają oni wrażenie jakby pracowali z dzieckiem.
Wychwalanie szefa
Doskonale wiadomo, że osoby praktykujące takie zachowanie nie mają szacunku wśród innych współpracowników. Dodatkowo stawia to szefa w niezręcznej sytuacji, co - jeśli jest osobą świadomą swoich wad i zalet - może prowadzić do konfliktów. Prędzej czy później, włazid*o doprowadzi do wydalenia ciebie z miejsca pracy.
Stosowanie nieeleganckich zagrywek
Jeśli jesteś osobą, która idzie po trupach do celu - uważaj. Pamiętaj, że zazwyczaj kończy się to bolesnym upadkiem. Jeśli współpracownicy wyczują, że knujesz za ich plecami, zawiążą koalicję, która będzie miała na celu wyrzucenie ciebie z pracy. I prędzej czy później to właśnie się stanie.
Negatywny stosunek
Jeśli zaczynasz uzewnętrzniać swoje problemy, pamiętaj, żeby nie przesadzać. Czasem potrzebna jest rada i poklepanie po ramieniu, jednak ile można słuchać narzekania? Jeśli przesadzisz, będziesz postrzegany w pracy jako wampir energetyczny. Zrzęda nie jest mile widziany.
Plotkowanie
Podobnie jak w przypadku knucia - plotkowanie niszczy atmosferę w pracy. Chciałbyś przez 8 godzin dziennie przebywać z osobami, które za twoimi plecami komentują najdrobniejszy szczegół twojego ubioru czy jakości pracy? Co gorsza, pleciuchy mogą zajmować się nawet tematami pozazawodowymi czyli rodziną. Takie jednostki bezwzględnie eliminuje się z otoczenia.
Przechwalanie się
Nadmierny zachwyt nad efektami swojej pracy nie jest wskazany. Pamiętaj, że najczęściej wykonujesz po prostu swoje obowiązki. Nikt nie chwali matki za nakarmienie dziecka. Za wychowanie już owszem, ale to jest dłuższy, bardziej skomplikowany proces. Należy zatem zastanowić się, czy przypadkiem nie za bardzo epatujemy swoimi "nieziemskimi" wyczynami. Może się to skończyć rozstaniem z pracą, gdyż sam będziesz obniżał wymagania wobec siebie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.