Nie podoba ci się prezent? Co trzeci Polak czuje się dziś tak samo
Ponad 30 proc. Polaków nauczyło się udawać, że upominek im się podoba, 30 proc. przeklina w myślach i nic nie pokazuje po sobie, a 27 proc. robi dobrą minę do złej gry. Nietrafione prezenty to świąteczny koszmar, który co trzeciemu Polakowi potrafi popsuć bożonarodzeniową atmosferę - donosi "Dziennik Wschodni".
Badanie "Prezenty zawsze wywołują emocje" w formie ankiety online przeprowadził serwis prezentmarzen.com.
Czy lubisz otrzymywać prezenty?
Nieco ponad połowa (51 proc.) Polaków lubi dostawać prezenty, kiedy się ich nie spodziewa. Dla 37 proc. to oczywista przyjemność. W 7 proc. przypadków ludzie odbierają prezenty negatywnie. Tłumaczą, że są dla nich potwierdzeniem, jak słabo znają ich bliscy. Podobnie 5 proc. nie lubi być obdarowywane, bo zwykle dostaje nietrafione rzeczy.
Czy kupno prezentów sprawia ci przyjemność?
Spośród 1337 zapytanych Polaków jedynie 37 proc. potrafi powiedzieć, iż sprawia im to przyjemność, ale 33 proc. deklaruje, iż nie lubi tego robić, gdyż kupno prezentów sprawia im trudność. A 11 proc. przyznaje otwarcie, że jest to dla nich męczarnia i obowiązek - "Dziennik Wschodni" cytuje z grudniowego badania serwisu.
Co potrafi zepsuć święta?
W domach 31 proc. badanych zły prezent potrafi zepsuć całe święta. Atmosferze Bożego Narodzenia szkodzi stres związany z nietrafnością prezentu dla bliskiej osoby - twierdzi 23 proc. badanych. Cztery procent mniej denerwuje się z powodu pieniędzy, jakie musiało wydać na podarunki. Dla 16 proc. dużym problemem jest negatywna reakcja obdarowanej osoby. 11 proc. ankietowanych ma dość świąt, bo wymuszają bieganie za prezentami.
Jak reagujesz na niechciany prezent?
Aż 29 proc. ankietowanych była świadkiem "strzelenia focha" jako reakcji obdarowanego na nietrafiony prezent. W 27 proc. przypadków ktoś czuł, że osoba jest urażona podarunkiem. Niemal co 5. osoba spotkała się z grymasem twarzy i zawiedzioną miną. W 18 proc. odpowiedzi wspomniano, że po wręczeniu prezentu padł uszczypliwy komentarz. 5 proc. osób zetknęło się z wybuchem płaczu, a 2 proc. z przekleństwem.