Niesamowite odkrycie na Syberii. Odnaleziono zwłoki źrebaka sprzed 40 tysięcy lat
Badacze z Uniwersytetu w Jakucku odnaleźli zwłoki źrebaka, który żył około 40 tys. lat temu. Odkrycia dokonano w kraterze Batagaika, czyli depresji o stu metrach głębokości, która znajduje się w tajdze na północy Syberii. Jak poinformowali naukowcy, źrebak był "perfekcyjnie zachowany".
Miał ok. dwóch, trzech miesięcy, gdy zdechł.
Zwłoki odsłoniła topniejąca zmarzlina. U źrebaka zachowała się nawet sierść, co jest wyjątkowo rzadkie w przypadku tak prehistorycznych znalezisk. Eksperci pobrali próbki sierści, płynów ustrojowych i przeprowadzili na nich serię testów.
Występował w Jakucji 40 tysięcy lat temu.
Zwierzę różni się genetycznie od koni, które współcześnie żyją w Jakucji.
Źrebię to przedstawiciel rodzaju konia, który występował w Jakucji 40 tysięcy lat temu. Będziemy też badać zawartość jelit, by poznać dietę źrebięcia. Sekcja zwłok zostanie przeprowadzona później - poinformował kierownik Jakuckiego Muzeum Mammutów, Siemion Grigorjew.
Mógł utonąć
Eksperci, którzy brali udział w badaniach paleontologicznych, twierdzą, że źrebię musiało zginąć w naturalnej pułapce. Wysunęli tezę, że mogło na przykład utonąć.
To nie jedyne znalezisko paleontologów
Badacze byli zaskoczeni perfekcyjnym stanem ciała zwierzęcia. Według nich to najlepiej zachowane pozostałości po żyjącym tysiące lat temu koniu, jakie kiedykolwiek znaleziono. Wyprawa podczas której odnaleziono źrebaka była wyjątkowo udana. Oprócz źrebięcia naukowcy odnaleźli też szkielet mamuta.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
*Zobacz także: "Płacząca" Matka Boska. Naukowcy zbadali "łzy" *