Niezwykły wpływ technologii na życie. Nie pomyślałbyś o tym
Upowszechnianie się nowoczesnych technologii może nieść za sobą nieoczekiwany efekt. Tak jest choćby z autonomicznymi samochodami, nad którymi pracuje więcej firm niż Google. Coraz liczniejsza obecność samokierujących się maszyn na naszych drogach drastycznie utrudni pracę transplantologom. Znaczny odsetek organów dostępnych do przeszczepów pochodzi właśnie od ofiar wypadków drogowych. Jeżeli autonomiczne samochody zmniejszą liczbę wypadków, przyszłość wielu pacjentów czekających na nowe serce, nerki czy płuca stanie pod znakiem zapytania.
Genetyczne dane medyczne
W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba przypadków kradzieży danych medycznych. Jeżeli ktoś ukradnie nam portfel, zgłosimy to w banku i urzędach. Możemy stracić jakąś sumę, ale da się to ograniczyć. Co jednak, gdy złodzieje dostaną do rąk historię naszej choroby? Co gorsza, coraz powszechniejsze stają się badania DNA. Kradzież danych genetycznych to już potężny ból głowy. Potencjalny szantażysta wie o nas więcej, niż spowiednik czy członkowie rodziny. A co, gdy o takie dane zapyta kiedyś pracodawca? Dziś mu nie wolno, ale prawo zmienić łatwo. Wyobraźcie sobie świat, w którym przed potwierdzeniem aktu zawarcia małżeństwa trzeba będzie pokazać własny profil genetyczny, a "niezdrowe mieszanie" będzie zakazane? Horror.
Drony zlikwidują potrzebę kupowania
Astro Teller, futurysta i szef X'a, biura innowacji w Google (a teraz Alphabecie) wróży nam świat, w którym powszechność dronów zlikwiduje pojęcie własności prywatnej. Tańsza pizza dostarczana z powietrza to jedno, ale niemal natychmiastowy dostęp do wymarzonej konsoli czy podkoszulki uczni konieczność kupowania tych rzeczy bezsensowną. Przecież można je wynająć na godziny i oddać. Odbiór też dronem na zawołanie. Konsumenci mogą się cieszyć, bojownicy o równość społeczną podobnie. Ale z tego powodu wiele sklepów podzieli los wypożyczalni kaset wideo, nieistotnych w świecie VOD i Netflixa.
Duch w maszynie
Współcześnie mówimy, że nowoczesne technologie wyrównują szanse. Osoby po wypadkach dostają sterowane mózgiem kończyny. Egzoszkielety pomagają sparaliżowanym stawiać pierwsze kroki. Naukowcy mają już prototypy bionicznych oczu dla tych, którzy stracili wzrok. W przyszłości technologie pozwalające dziś na lepsze życie chorym mogą stać się obiektem pożądania zdrowych, liczących na "upgrade". Taką przyszłość oglądamy dziś w filmach jak "Johnny Mnemonic" czy "Ghost in the Shell", ale możemy śmiało wróżyć urzeczywistnienie się opisanych tam operacji. Wymiana oczu, nóg czy rąk zacznie się jak zwykle, od służb porządku i wojska oraz bogatych. Potem przyjdzie czas na sportowców.