Ortodoksyjni Żydzi jakich nie widzieliście. Mają przykazane pić do nieprzytomności
Od 28 stycznia do 1 marca Żydzi obchodzili swoje najbardziej radosne święto. Przy okazji wspominania wyswobodzenia w V wieku p.n.e. z rąk Hamana, urzędnika dążącego do zgładzenia ich w całej Persji, wyznawcy judaizmu piją alkohol. Patrząc na najnowsze zdjęcia z Jerozolimy można uznać, że ci najbardziej religijni piją najwięcej ze wszystkich.
Ad Lo Jada
- Chyba najbardziej popularną purimową micwą (religijnym nakazem) jest ad lo jada - "aż nie będzie wiedział". To przykazanie picia tak dużej ilości alkoholu, aż nie będziemy w stanie rozróżnić błogosławionego Mordechaja od przeklętego Hamana - wyjaśnia amerykański rabin Tyson Herberger.
Haman i Mordechaj
Haman to postać ze Starego Testamentu. Był ministrem króla Kserksesa I. Kiedy Mordechaj odmówił pokłonić się Hamanowi (co mu król nakazał), ów urzędnik postanowił wymordować wszystkich Żydów. Jego plan odkryła Żydówka Estera. Kserkses I zajęty był wówczas szukaniem nowej żony i uczestniczył aktywnie w trwającej 180 dni uczcie. Estera zaprosiła go wraz z Hamanem i tak upiła, że ją wziął za żonę, Mordechaja oszczędził a powiesił Hamana.
Wielkie picie
- Upijanie się sprawiło, że zarówno Żydówka została królową, jak i później uratowała swój lud. Alkohol pełni więc ważną rolę w tej historii. Nie dziwi więc fakt, że na końcu tej opowieści Żydzi również używają trunków świętując wybawienie z rąk Hamana - wyjaśnia rabin Herberger.
Alkohol
Co można pić? Żydzi odpowiadają, że wino. Nawet w Talmudzie jest jasno napisane, że „nie ma radości bez wina”. Rabini nauczają jednak, że każdy trunek alkoholowy jest akceptowany. Nadal jednak napój z fermentowanych winogron jest najbardziej popularny.
Tylko w dzień
Zdjęcia z Jerozolimy nie bez powodu pokazują upitych za dnia, a nie skacowanych po nocnej libacji. - Micwa mówi o piciu w ciągu dnia. W noc purimową nie ma żadnej micwy picia alkoholu. Jest jom miszte, dosłownie, dzień picia - wyjaśnia amerykański rabin.
Młodzież i dzieci
Choć pewnie wielu młodych Żydów chciałoby dorównać starszym braciom w wierze, nie ma nakazu religijnego, by i dzieci piły w Purim alkohol. Nastolatek, dziecko 13-letnie, może - zdaniem rabinów - napić się łyk alkoholu i najlepiej, by potem poszło spać. - Welu rabinów (w tym ja) sądzi, że jest lepiej, aby dzieci nie widziały nawet, jak rodzice się upijają - zauważa Tyson Herberger.
Żydowski karnawał
Purim jest tak przyjemnym świętem, bo w przeciwieństwie do postnego Jom Kipur, celebrowana jest cielesność. Picie alkoholu ma pomóc wejść w stan „wyłączenia" umysłu. To odpowiednik karnawału. Nie dziwi więc, że nawet większość niereligijnych Żydów obchodzi to święto.