Amerykańska, włoska, gruzińska, japońska - różne kuchnie świata stały się łatwo dostępne. Na pewno nie raz jedliście makaron i zapewne słyszeliście, co to jest sushi. Ale czy na pewno wiecie, "czym to się je"? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z popularnymi potrawami.
Uwielbiane burgery bywają nieraz bardzo kłopotliwe w jedzeniu. Na bank pobrudzicie siebie i wszystko dookoła. Nie wspominając o tym, że połowa składników w trakcie jedzenia z burgera wypadnie. Ale jest na to rada - przekrójcie go na pół. Dzięki temu jedzenie stanie się znacznie wygodniejsze.
Spaghetti
Bolognese i carbonara, czyli uczta smaku ze spaghetti w roli głównej. Niestety to jedna z tych potraw, przez którą można się nieźle pobrudzić, jeśli nie zna się tajników sztuki jedzenia. Na widelec (sam widelec, bez łyżki!) nakręcamy niewielką ilość makaronu do samego końca, tak, żeby za jednym zamachem zjeść całość. Bo chyba nie chcecie, żeby spaghetti wystawało wam z ust?
Chaczapuri
Największy przysamk kuchni gruzińskiej bywa kłopotliwy w jedzeniu. Wziąć cały placek do rąk? Posłużyć się sztućcami? Sposób jest znacznie prostszy. Należy odłamać boki placka, zanurzyć w serze i jajku oraz wymieszać. Gdy zostanie już tylko środek, chaczapuri zwijamy w rolkę.
Sos sojowy
Nie napełniaj miski sosem sojowym po brzegi. Sami Japończycy radzą, żeby wlać niewielką ilość i w razie potrzeby później uzupełnić. W przeciwnym razie - według mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni - jedzący może być postrzegany jako osoba zachłanna i niekulturalna. Nie mówiąc o tym, że łatwiej się ochlapać, gdy sosu jest dużo.
Maki
Mimo że jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów sushi, gościom azjatyckich restauracji zdarza się i tu zbłądzić. Maki można jeść albo pałeczkami, albo rękami. Brzeg sushi należy obrócić w sosie sojowym, ale nie zanurzyć w płynie całości. Przyjemności należy sobie dawkować!
Wasabi
Fani ostrych, zdecydowanych smaków są przyzwyczajeni do dodawania dużej ilości wasabi do maki, czyli zawijanego w wodorosty sushi. Tylko że w ten sposób traci się charakterystyczny, delikatny smak kuchni azjatyckiej. Znawcy doradzają, by użyć tylko odrobiny wasabi.
Sashimi
Sashimi należy chwycić pałeczkami i zanurzyć w sosie sojowym. Ale uwaga! Macza się jedynie krawędź ryby. Do ust powinien trafić cały kawałek sushi naraz - niedopuszczalne jest odkładanie np. połówki sashimi z powrotem na talerz.
Marynowany imbir
Najczęściej nakładamy go na sushi, a to błąd. W rzeczywistości imbir powinien być spożywany w czystej postaci między kolejnymi porcjami posiłku. Marynowany korzeń czyści kubki smakowe i pomaga odświeżyć usta.
_Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl. _