Prawdziwy sens tych przedmiotów cię zaskoczy
Wielu rzeczy używamy niejako mechanicznie, nie zastanawiając się nad ich historią. Tymczasem, wiele zostało stworzonych zupełnie w innym celu, niż byśmy sądzili. Jak fidget spinner, który miał uspokajać znerwicowanych ludzi.
Drewniane wieszaki
Większość drewnianych wieszaków wykonanych jest z cedru. Nie bez powodu. Drzewo cedrowe bowiem zawiera naturalne aromaty, które odstraszają mole.
Końcówka pałeczek
Pałeczki do potraw azjatyckich są złączone na końcu nie bez powodu. Chodzi o to, by mieć pewność, że nie były nigdy wcześniej używane. W Azji preferuje się pałeczki jednorazowe bardziej niż te, wielokrotnego użytku.
Szczoteczka do zębów
Kolorowe włoski w szczoteczce nie są tam dla ozdoby. Tracą kolor pod wpływem zużycia, co ma oznajmiać kiedy należy szczoteczkę wymienić na nową
Okulary przeciwsłoneczne
Czarnych szkieł używano w Chinach już w XII wieku, ale nie dla ochrony przed słońcem. Tamtejsi sędziowie nosili okulary, aby nie zdradzać emocji za pomocą oczu.
Frisbee
W latach 50. studenci uniwersytetu w Yale w ramach rozrywki rzucali talerzami na trawnikach kampusu. Co ciekawe, były to tacki firmy Frisbie Pie Company, produkującej ciasta. Nazwa przylgnęła do przedmiotu tworząc nowy rodzaj sportu.
Folia bąbelkowa
Dzisiaj używamy jej do ochronnego pakowania przedmiotów. Mało osób wie, że w 1957 roku Alfred Fielding i Marc Chavannes stworzyli ją jako... tapetę. Miała być odporna na plamy.
T-Shirt
Kiedyś klasyczny podkoszulek był używany jako bielizna, a pokazanie się w nim w miejscu publicznym było odbierane niemal jak chodzenie nago. Dopiero w latach 50. za sprawą Marlona Brando stał sie okryciem wierzchnim.
Torebki herbaciane
Thomas Sullivan w 1904 uznał, że będzie korzystniej sprzedawać herbatę w małych jedwabnych woreczkach. Nowojorscy restauratorzy uznali, że można ją w nich parzyć.
Poduszka
Jeszcze w starożytności używano poduszek, ale nie dlatego, żeby było wygodniej. Wtulenie w nią głowy miało uchronić uszy, nos i usta od owadów, które dostawały się przed otwory w ciele.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.