Rak trzustki dziesiątkuje Europejczyków. Zmarła na niego Anna Przybylska. Tak rozpoznasz objawy
Statystycznie zabija niemal tak skutecznie jak rak płuca i jelita grubego. Jest już groźniejszy od raka piersi. Gastrolodzy biją na alarm, bo rak trzustki zabija bez litości. Zmarła na niego Anna Przybylska, nie dał mu nawet rady miliarder Steve Jobs. Choć nie daje oczywistych objawów, są wskazówki pozwalające na wczesne wykrycie. Wszystko sprowadza się do rozpoznania zaburzonego działania trzustki.
Męska choroba?
Rak trzustki to choroba o podłożu genetycznym, bo też często wykrywa się ją u osób z mutacjami genów odpowiedzialnych za naprawę uszkodzeń w DNA. Jest bardziej męską chorobą, w tym sensie, że to mężczyźni częściej na nią zapadają - najpewniej dlatego, że też ze względu na nawyki (papierosy, alkohol) stanowią większą grupę ryzyka.
Czym jest trzustka?
Ten organ wydzielniczy znajduje się w górnej części jamy brzusznejj. Trzustka, zwykle szerokości ok. 20 cm, dzieli się na głowę, trzon i ogon. To ważne, bo w zależności od miejsca, w którym pojawi się rak, choroba daje inne objawy. To ważny organ, bo produkuje hormony, jak insulina czy enzymy trawiące pokarmy.
Kiedy pojawia się rak trzustki
Lista czynników prowadzących do raka trzustki jest dość długa, ale wyróżniono te najczęściej do choroby prowadzące. Są to: przewlekłe zapalenie trzustki, cukrzyca, niewyleczone lub źle leczone wrzody, palenie papierosów, częste picie mocnego alkoholu, bogata w mięso dieta, zanieczyszczenie środowiska oraz kontakt z pestycydami, benzydyną czy chlorkami metylenu.
Symptomy wyraźne
Rak trzustki to podstępny zabójca, bo rozwija się praktycznie bezobjawowo do momentu gdy już nie można choremu pomóc. Nie znaczy to, że nie wiemy czego szukać. Jeżli guz zlokalizowany jest na odcinku trzustkowym wspólnego przewodu żółciowego utrudniające odpływ żółci, rak może powodować żółtaczkę. Jeżeli guz rozwija się w ogonie trzustki, to nacisk na sąsiadujące nerwy powoduje ostre bóle w jamie brzusznej.
Symptomy mało specyficzne
Jest pewna grupa objawów mało konkretnych powiązanych zazwyczaj z ogólnym osłabieniem i wychudzeniem. Są to: brak apetytu, nudności, uczucie przelewania w brzuchu, wzdęcia, odbijania, czasami wymioty, nietolerancja glukozy, zakrzepowe zapalenie żył, predyspozycje do biegunek, okresowe zaparcia oraz wstrzymanie gazów.
Rozpoznanie
Rozpoznanie raka trzustki we wczesnym stadium jest trudne. Przeszkadza wspomniany brak jasnych objawów i lokalizacja anatomiczna. Najważniejszy jest wywiad lekarski. Przy badaniu zwraca się uwagę na np. redukcja masy ciała, żółtaczkę czy powiększone węzły chłonne. Potwierdzenia zmian szuka się z pomocą np. badań USG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycnego. Ostateczną diagnozę zapewnia biopsja. Przeprowadza się też badania genetyczne, polegające na oznaczaniu markerów nowotworowych typowych dla raka trzustki.
Leczenie
Leczenie w 80 proc. przypadków sprowadza się do opieki paliatywnej i poprawie jakości ostatnich dni życia. Po prostu aż tylu pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.