#retro Święta według nazistów
Wiesz, że gwiazdka będzie fatalna
Oryginalna fotografia znajduje się w izraelskim muzeum ofiar holokaustu w Izraelu. Gdy zajrzeć do archiwów Yad Vashem, przy zdjęciu widnieją dwie informacje. Po pierwsze, Adolf Hitler zasiadł do wigilijnej wieczerzy z rannymi żołnierzami. Po drugie, to wigilia Bożego Narodzenia 1939 r. Propagandowe zdjęcia jak to powyżej robiono aż do końca wojny. Szczególnie ważne były te świąteczne, mające podnosić morale w najbardziej trudnym okresie. Gdy dowództwo świętowało w Berlinie, żołnierze z dala od domu myśleli tylko o tym, jak przeżyć i wrócić do rodzin. Widać to szczególnie po fotografiach z frontu.
Hakenkreuz zamiast gwiazdy
Na oficjalnych uroczystościach partyjnych promowano nową wersję Bożego Narodzenia. Zestawiono ze sobą świeckie elementy tradycji jak choinkę i prezenty, a odniesienia do chrześcijańskiej wiary próbowano zastąpić dużo starszymi nawiązaniami do świąt pogańskich. Wszelkie ozdoby i pieśni sekularyzowano. Na choince zamiast gwiazdy betlejemskiej widniała swastyka. W wielu kościołach nadal jednak obchodzono Boże Narodzenie w tradycyjny sposób.
Propaganda
Na zdjęciu z grudnia 1935 roku widać akcję przygotowywania świątecznych paczek.
Potrzebujący
Na froncie
To ich pierwsze i ostatnie Boże Narodzenie na froncie.
Dzieci
Fotografię wykonano w Berlinie 19 listopada 1939 roku.
Po drugiej stronie Atlantyku
Ozdoby?
Druhowie
Zdjęcie wykonano 24 grudnia 1935 roku. Kilka lat później drogi obu panów rozeszły się. Wagnera aresztowano po zamachu dokonanym przez Stauffenberga latem 1944 roku.