Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Te śniadania podniosą ci libido. 4 rzeczy, które warto jeść w łóżku

15
1/5

Słoneczna witamina a seks

Słoneczna witamina a seks
(Pixabay.com)

Wiele czynników może wpływać na popęd seksualny, również dieta. Ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D, co nie jest rzeczą łatwą, szczególnie w trakcie zimy. Wedle badań, jeden na pięciu dorosłych posiada niedobór tzw. "witaminy słonecznej". A to może wiązać się z obniżeniem poziomu estrogenów u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Innymi słowy, nie będzie ochoty na seks. Zdaniem Roba Hobsona, szefa organizacji Healthspan Nutrition w Londynie, można temu przeciwdziałać, wybierając odpowiednie produkty zawierające witaminę D. Są to tłuste ryby, grzyby i jaja oraz płatki zbożowe.

2/5

Jajka w każdej postaci

Jajka w każdej postaci
(Pixabay.com)

Najwięcej protein znajduje się w białku jaja, ale witaminy i minerały skupiają się głównie w żółtku. Typowe zawiera ok. 18 do 39 IU witaminy D, co nie jest wysokim wynikiem. Jednak badania przeprowadzone w 2014 roku przez Uniwersytet Martina Luthera z Halle-Wittenberg w Niemczech wykazały, że jajka kur chowanych na wolnym wybiegu mają od 3 do 4 razy więcej jednostek. W żółtkach kur karmionych paszą wzbogaconą w witaminę D znajduje się aż 6 tys. IU, wynika z badań Iowa State University w 2013 roku.

3/5

Płatki zbożowe wzbogacane witaminą D

Płatki zbożowe wzbogacane witaminą D
(pixnio.com)

Miska płatków na śniadanie to absolutny klasyk. Ale żeby faktycznie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości składników mineralnych i zniwelować niedobór witaminy D, warto sięgnąć po wzbogaconą wersję zbożową.

4/5

Grzyby

Grzyby
(flickr.com, Stacy Spensley)

Grzyby są jedynym naturalnym roślinnym źródłem witaminy D. Warto jednak pamiętać, że zawierają one witaminę D2, podczas gdy produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego zawierają witaminę D3, która jest skuteczniejsza. Niemniej jednak, dzikie grzyby są dobrym źródłem witaminy D2. Wedle badań opublikowanych w czasopiśmie Food and Chemical Toxicology niektóre odmiany zawierają do 2300 IU na każde 100 g. Inaczej sprawa wygląda w przypadku grzybów uprawianych komercyjnie. Te najczęściej hodowane są w ciemności i przez to zawierają bardzo mało witaminy D2. Ale istnieje sztuczka, która może temu zaradzić. Wystarczy położyć grzyby na słonecznym parapecie, żeby zareagowały na promieniowanie UV i wyprodukowały więcej przeciwutleniacza witaminy D.

5/5

Tłuste ryby

Tłuste ryby
(Pixabay.com)

Tłuste ryby, takie jak łosoś i makrela, mogą dostarczyć odpowiedniego zatrzyku witaminy D. Wedle danych żywieniowych, makrela zawiera jej 360 IU na porcję, a łosoś do 685 IU. Warto jednak pamiętać, że sposób hodowli może wpłynąć na poziom tej witaminy w rybach. Badanie przeprowadzone przez Boston University Medical Center w 2009 roku wykazało, że łosoś hodowlany posiada tylko ok. 25 proc. zawartości witaminy D, którą posiada łosoś dziki.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić