Pocałunek to rzecz, nad którą specjalnie się nie zastanawiamy. Robimy to często na zasadzie odruchu bezwarunkowego. Może być matczyny, przyjacielski albo namiętny. Oto kilka faktów dotyczących pocałunków, o których nie mieliście pojęcia.
Pocałunek ma 3500 lat
Według Rafaela Wlodarskiego z Uniwersytetu w Oxfordzie, całowianie rozpoczęło się 3500 lat temu. Pierwsze wzmiaki o pocałunkach pochodzą z hinduskiego sanskrytu z 2. tysiąclecia p.n.e. Są one obecne także na wielu tamtejszych starożytnych rzeźbach.
Pochylamy się w prawo
Twój pocałunek powstał przed twoim urodzeniem. Okazuje się, że dwie trzecie z nas pochyla głowę w prawo podczas pocałunku. Uznaje się, że to dlatego, że jesteśmy w tę stronę pochyleni, będąc jeszcze w łonie matki.
Używamy 146 mięśni
Całowanie angażuje aż 146 mięśni na całym ciele. Z tego tylko 34 to mięśnie twarzy. Reszta zlokalizowana jest w kończynach i korpusie. Najbardziej ze wszystkich zaangażowane są oczywiście mięśnie wokół ust.
Całowanie spala kalorie
Jedna godzina pocałunków to 68 spalonych kalorii. Jeżeli jest intensywny, a dodatkowo podbudowany silnymi emocjami, ta liczba może wzrosnąć nawet do 90.
58-godzinny pocałunek
Najdłuższy pocałunek na świecie trwał 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. To rekord Guinnessa i należy do Ekkachai i Laksana Tiranaratów z Tajlandii.
Nie wszyscy się całują
Okazuje się, że tylko 46 proc. kultur na świecie całuje się w romantycznym znaczeniu, znanym cywlicacji zachodniej. Wielokrotnie przyjmuje ono inną formę i co innego oznacza.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.