To dlatego ciągle czujesz zmęczenie. Zaskoczony?
Poznaj powody uporczywego ziewania
Niedobór snu wpływa negatywnie na organizm, ale to nie jest jedyna rzecz, która sprawia, że czujemy permanentne zmęczenie. Poznaj powody, przez które na co dzień ziewasz i marzysz o łóżku.
Stronisz od wysiłku fizycznego
Jesteś zmęczony, więc jedyne o czym marzysz to ciepła kołdra i króka drzemka. To błąd! Ćwiczenia pobudzają nasz organizm.
Zwiększają wytrzymałośc, usprawniają układ krążenia, dostarczają tlenu i substancji odżywczych - tłumaczą badacze z Uniwersytetu w Georgii.
Za mało pijesz
Będąc nawet lekko odwodniona, tracisz ok. 2 proc. energii - mówi dietetyk dr Amy Goodson w rozmowie z Texas Health Ben Hogan Sports Medicine.
Odwodnienienie powoduje zmniejszenie objętości krwii, co w efekcie sprawia, że serce musi więcej się napracować, aby ją przepompować.
Ciepisz na niedobór żelaza
Brak żelaza powoduje uczucie ospania, rozdrażnienia, a nawet problemy z widzeniem.
Przez niedobór tego pierwiastka, do mięśni i komórek dostaje się mniej tlenu, a to sprawia, że czujesz się zmęczony - przekonują eksperci.
Jesteś perfekcjonistą
Wysoko ustawiasz sobie poprzeczkę, a niezrealizowane zadania traktujesz jako porażkę.
Wyznaczając nierealne, trudne lub niemożliwe cele, czujesz się niespoełniony - cytuje time.com dr Irenę S. Levine, profesor psychiatrii na New York University School of Medicine.
Pomijasz śniadanie
Specjaliści jak mantrę powtarzają, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, a mimo tego, wciąż gro osób niewiele sobie z tego robi. Opuszczając tak istotny element, zwyczajnie nie dajemy ciału energii i pierwszego "kopa" na cały dzień.
Jesz tłusto i niezdrowo
Potrawy zawierające duże ilości węglowodanów prostych i cukrów mają wysoki indeks glikemiczny, co powoduje nagłe skoki cukru we krwi. A szybki przypływ energii powoduje jeszcze szybszy jej spadek.
Najlepszym sposobem na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwii jest spożywanie chudego białka - mówi dr Goodson.