Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

To nie science-fiction. 10 miast, w których ludzie już teraz żyją w przyszłości

18
1/10

Pittsburgh

Pittsburgh
(iStock.com)

Miasto znane kiedyś z przemysłu stalowego stało się liderem badań nad autonomicznymi pojazdami. Uber, Ford i Aurora mają tu swoje oddziały, a inne firmy zajmujące się tą technologią rozważają przeprowadzkę do Pittsburgha. Co je tak przyciąga? Zróżnicowany teren, mnóstwo mostów nad trzema przepływającymi przez miasto rzekami i tradycyjne cztery pory roku - pisze CNN, który przygotował to zestawienie. To idealne warunki do testowania samochodów, które nie potrzebują kierowców. Uber już teraz oferuje w Pittsburghu przejazdy autonomicznymi pojazdami.

2/10

Reykjavík

Reykjavík
(iStock.com)

W stolicy Islandii funkcjonuje w pełni zautomatyzowany system dostarczania zakupów za pomocą dronów. Izraelska firma FlyTrex nawiązała współpracę z islandzką siecią sklepów spożywczych Aha. Drony dostarczają zamówienia z centrali firmy do wyznaczonych stref, tam odbiera je pracownik Aha, którego jedynym zadaniem jest zapukać do drzwi i przekazać przesyłkę. Wkrótce dostawy dronami mają się odbywać wprost do klientów.

3/10

Moskwa

Moskwa
(iStock.com)

Stolica Rosji dysponuje siecią 146 tysięcy kamer, które pozwalają obserwować ulice miasta. Oczy "Wielkiego Brata" widzą wszystko: jak szybko jeżdżą kierowcy, czy zabrano śmieci z kontenera, kto przejechał czerwone światło, czy służby miejskie odśnieżyły ulice. To dopiero początek, bo władze Moskwy chcą uczynić system jeszcze dokładniejszym. Tak, by możliwa była automatyczna identyfikacja ludzi.

4/10

Chicago

Chicago
(iStock.com)

Miasto wyprzedza teraźniejszość, montując czujniki do śledzenia warunków na drogach. Projekt Chicago Array of Things zakłada umieszczenie urządzeń nad wieloma skrzyżowaniami, aby badać jakość powietrza i natężenie ruchu.

5/10

San Francisco

San Francisco
(iStock.com)

Nieopodal San Francisco jest Dolina Krzemowa, dlatego nowoczesne technologie nikogo tutaj nie dziwią. W trakcie spaceru na pewno napotkasz mnóstwo samochodów elektrycznych. Na chodnikach nierzadko można zobaczyć roboty na kołach, które realizują dostawy zamówionych produktów. Jednym z pionierów nowych technologii w tym rejonie Stanów Zjednoczonych był Hewlett-Packard.

6/10

Singapur

Singapur
(iStock.com)

Singapur jest jednym z niewielu miast na świecie, w których mieszkańcy mogą już teraz zamówić autonomiczną taksówkę. Jednak na razie i tak przyjedzie z kierowcą, który ma zapewnić bezpieczeństwo na wszelki wypadek. Otwartość Singapuru na nowe technologie sprawia, że miasto przyciąga nowatorskie firmy. NuTonomy z Bostonu uruchomiła system autonomicznych taksówek już w sierpniu 2016 roku.

7/10

Waszyngton

Waszyngton
(iStock.com)

W amerykańskiej stolicy żywność do domów dostarczają sześciokołowe roboty. Jeżdżą po chodnikach. To projekt firmy Starship Technologies i serwisu kurierskiego Postmates. Kiedy jedzenie jest na miejscu, klient dostaje SMS-a, by wyszedł przed dom i odebrał pakunki. Chociaż celem jest pełna autonomia robotów, są one obecnie sterowane przez ludzi. Pomaga to uchronić robota przed zderzeniami. Ponadto sterujący urządzeniami pracownicy mogą odpowiadać na pytania ciekawskich pieszych.

8/10

Seattle

Seattle
(iStock.com)

Mieszkańcy miasta, które jest siedzibą Amazona, często jako pierwsi uczestniczą w testach nowości giganta. Jedną z nich jest AmazonFresh Pickup. Dzięki tej usłudze ludzie mogą zamówić artykuły spożywcze online, a następnie odebrać je w samochodzie. Jak to działa? Po złożeniu zamówienia trzeba podjechać do najbliższego wyznaczonego punktu, a tam pracownik Amazona włoży zakupy do bagażnika. Kierowca nawet nie musi wysiadać. Firma wykorzystuje kamery do identyfikacji tablicy rejestracyjnej pojazdu.

9/10

Dubaj

Dubaj
(iStock.com)

Dubaj ma w swoich siłach policyjnych niezwykłego pracownika: robota. Jego "twarz" przypomina człowieka, z tą różnicą, że zamiast oczu ma kamery. Na głowie nosi policyjną czapkę. Ekran dotykowy na klatce piersiowej robota umożliwia zgłaszanie przestępstw w okolicy lub opłacanie biletów drogowych. Policja w Dubaju ma nadzieję, że roboty będą stanowić 25 procent funkcjonariuszy do 2030 roku.

10/10

Oslo

Oslo
(iStock.com)

Stolica Norwegii jest liderem innowacji transportowych. Oslo zlikwidowało już prawie wszystkie parkingi uliczne w centrum miasta, a transport rowerowy jest w rozkwicie. W 2018 roku miasto zamieni kilka ulic w strefy dla pieszych, co pozwoli na jedynie ograniczone korzystanie z pojazdów silnikowych. Oslo stwierdziło również, że w 2019 roku może wprowadzić bardziej rygorystyczne przepisy zakazujące ruchu prawie wszystkich samochodów w centrum miasta.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Kawa w zamrażarce? Tych sposobów na przechowywanie żywności nie znałeś
Larwy zwalczą plastik. Nowy pomysł naukowców
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić