Wielkanoc na świecie. Zobacz, jak obchodzi się ją w innych krajach
W Polsce tradycja wielkanocna kojarzy się z pisankami, święconką, barankiem i kurczaczkami na pocztówkach. Dzieciom na myśl zazwyczaj przychodzi Lany Poniedziałek, a bardziej religijnym osobom przypomina o zmartwychwstaniu Jezusa. Jednak jak wiadomo, co kraj to obyczaj. Różne są wierzenia i różne są tradycje. Zobaczmy, co by było, gdybyśmy w czasie Świąt Wielkanocnych udali się w podróż.
Wielki Piątek
Ten dzień to szczególne święto dla Filipińczyków. To tam odbywają się znane na całym świecie krwawe procesje. Niektórzy w akcie pokuty dokonują samobiczowania. Co roku wybierana jest także osoba, która wcieli się w postać Jezusa. Ochotnik jest przybijany do krzyża prawdziwymi gwoździami.
Meksyk
Obchody Wielkanocy w Meksyku wyglądają dość podobnie do tych w Polsce. Są oczywiście niewielkie różnice, ale z jednym wyraźnym wyjątkiem. Meksykański Jezus jest czarnoskóry.
Purim
Nie jest to święto o charakterze wielkanocnym, bo Żydzi wierzą, że mesjasz dopiero nadejdzie. Jednak Purim przypada w tym samym czasie, co święto chrześcijan. Dla mniej religijnych ma ono charakter karnawałowy. Urządzane są bale, a uczestnicy przebierają się w różne stroje. Dla ortodoksyjnych wyznawców judaizmu to z kolei upamiętnienie uchronienia Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów za czasów panowania króla Achaszwerosza, a także czas intensywnych modlitw podczas tradycyjnej uczty.
Hiszpania
Najciekawszym dla osób z zewnątrz hiszpańskim zwyczajem wielkanocnym są pochody w Niedzielę Palmową. Stroje zakładane przez biorących w nich udział mogą budzić pewne skojarzenia, jednak wedle tradycji chodzi tylko o to, by zakryć twarz i w ten sposób okazać pokutę.
Kolumbia
Jeśli w czasie świat wielkanocnych traficie do Kolumbii, nie zdziwcie się, kiedy gospodarz postawi na stole pieczonego legwana. To bowiem tradycyjne danie spożywane w tym okresie. W niektórych domach podaje się także pieczone żółwie.
Włochy
Obchody Wielkiego Czwartku to również przypomnienie Ostatniej Wieczerzy. Jednym z jej elementów było umycie stóp apostołom. Z tej okazji papież Franciszek, na znak miłosierdzia, obmył w tym roku stopu mieszkańcom ośrodka dla uchodźców w miejscowości Castelnuovo di Porto pod Rzymem.
Australia
Na tej odległym od Polski kontynencie tradycję zajączka wielkanocnego wyparło zupełnie inne zwierzę. Tam jego rolę przejął bilby. Najprawdopodobniej stało się tak dlatego, że ten niezbyt uroczy gryzoń jest zagrożonym gatunkiem, a w ten sposób zwrócono większą uwagę na jego problemy.
Indie
Holika Dahan to dawne święto obchodzone przez Hindusów. Jest powiązane z radosnym Holi, czyli świętem kolorów i polega na paleniu Holiki, czyli diabła. Każdy ze zgromadzonych wrzuca do ogromnego ogniska kawałki drewna, co według wierzeń pozwala na wypędzenie zła z ich domów.
Niemcy
Ostereierbaum to tradycja naszych zachodnich sąsiadów. Polega na ozdabianiu drzew pisankami, co gwarantuje niekiedy ciekawe widoki.
Węgry
Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, w świąteczny poniedziałek panowie oblewają panie wodą. Najlepiej od razu całym wiadrem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.