Wstydliwe choroby intymne, którymi... zarazisz się nawet bez seksu
Chlamydioza
Jest wywoływana przez bakterie Chlamydia trachomatis. Mogą się one przenosić nie tylko podczas stosunku płciowego, ale też w czasie porodu albo przez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną. Choroba często przebiega bezobjawowo, jednak potencjalne powikłania są bardzo poważne - chlamydioza może prowadzić nawet do bezpłodności.
Choroba zagraża głównie osobom aktywnym seksualnie, które nie używają prezerwatyw. Choć czesto przebiebiega bez objawów, u zarażonych mogą występować upławy, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, krwawienie podczas stosunku oraz krwawienia międzymiesiączkowe. Czasami objawy chlamydiozy mogą przypominać reumatoidalne zapalenie stawów.
Kłykciny kończyste
To jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń wenerycznych. Jego efektem są brodawki o szarym lub cielistym kolorze, wywoływane przez wirusa HPV. Nosicielami tej choroby jest prawdopodobnie około 2% aktywnych seksualnie osób. Chociaż zazwyczaj do zarażenia dochodzi poprzez kontakty płciowe z osobą zarażoną, to istnieje również możliwość infekcji pośredniej np. poprzez kontakt z ręcznikiem chorego.
Do dziś nie wynaleziono skutecznego sposobu na pozbycie się wirusa HPV z organizmu. Kłykciny leczy się na klika sposobów: farmakologicznie, poprzez nakładanie preparatów na miejsca zmienione chorobowo, użycie lasera lub leczenie mieszane. Zmiany mogą mieć charakter nowotworowy, wobec czego w przypadku konieczne jest regularne powtarzanie badań cytologicznych.
Ziarniak pachwinowy
To choroba niezwykle przewlekła. Ma okresy zaostrzeń i nawrotów. Można zarazić się nią nie uprawiając seksu, np. poprzez używanie zakażonych ręczników lub ubrań. Choroba jest powodowana działaniem bakterii Klebsiella granulomatis. Zakażenie nią powoduje pojawienie się owrzodzenia oraz grudek różnej wielkości.
Pierwsze objawy często są niezauważalne - może pojawić się pod postacią bezbolesnego pęcherzyka lub guzka. Żeby się wyleczyć, konieczne jest prztjmowanie antybiotyków.
Wszawica łonowa
Choroby można się nabawić np. nosząc odzież osoby zainfekowanej. Jej głównym objawem jest silny świąd wzgórka łonowego oraz szarawe plamy, powstające w wyniku ukłucia przez wszy powodujące tę chorobę. Wszawica może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, np. kończyny dolne. Wszawicę leczy się głównie za pomocą preparatów, takich jak szampony, kremy, balsamy.
Rzęsistkowica
To choroba wywoływana przez rzęsistka pochwowego. Uznaje się ją za jedną z najczęściej spotykanych infekcji wenerycznych na świecie - może na nią chorować nawet 170 milionów ludzi! Poza kontaktem seksualnym, choroba może rozprzestrzenia się również poprzez używanie bielizny, gąbki lub ręcznika osoby zarażonej. Choroba w równym stopniu dotyka kobiet jak i mężczyzn.
Objawy rzęsistkowicy to m.in. ból, pieczenie, świąd, częstomocz, upławy, zaczerwienie i obrzęk. Leczenie choroby opiera się głównie na terapii farmakologicznej i jest skuteczne w prawie 100 procentach.
Grzybica pochwy
To najczęściej występujący u kobiet rodzaj infekcji dróg moczowo-intymnych. Chorobę wywołują drożdżaki zamieszkujące organizm człowieka. Najczęstsze przyczyny grzybicy pochwy to zbyt długie przyjmowanie antybiotyków i osłabienie układu odpornościowego. Rzadziej występujące przyczyny to złe nawyki żywieniowe, osłabienie organizmu, antykoncepcja hormonalna i niewłaściwa bielizna.
Grzybica pochwy objawia się głównie przez świąd i pieczenie w okolicach intymnych. Schorzenie to leczy się poprzez kurację środkami przeciwgrzybiczymi w postaci leków doustnych i maści.