Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Agnieszka Zawistowska | 
aktualizacja 

Wszystkich Świętych na świecie. Zobacz, jak je obchodzą w 12 miejscach globu

6
1/11

Dia de los Muertos, Meksyk

Dia de los Muertos, Meksyk
(Pixabay.com, darvinsantos)

Mieszkańcy Meksyku wierzą, że dusze zmarłych cały czas nam towarzyszą, dlatego powinno być to radosne i barwne święto. Dia de los Muertos przypada na 1 i 2 listopada, choć świętowanie zaczyna się już wcześniej. Na cmentarzach zjawiają się całe rodziny. Przynoszą jedzenie oraz podarunki, ozdabiają groby i zapalają świece mające wskazać duszom drogę powrotną.

Na całym świecie obrządki związane z czczeniem pamięci o zmarłych wygląda inaczej. Obchodzi się je też w różnych dniach.

2/11

Parada Potworności Kawasaki, Japonia

Parada Potworności Kawasaki, Japonia
(Wikimedia Commons CC BY, Danny Choo)

Potwory, wiedźmy, przerażające stwory, postaci z horrorów - tak wygląda Halloween w Japonii. To największa tego typu impreza na świecie, w której co roku uczestniczy ok. 4 tys. osób przebranych w najróżniejsze, nieraz bardzo wymyślne kostiumy.

3/11

Pitru Paksha, Indie

Pitru Paksha, Indie
(Wikimedia Commons CC BY, Biswarup Ganguly)

Podczas święta Pitru Paksha Hindusi upamiętniają swoich przodków. Zaczynają od kąpieli w świętych stawach i rzekach, następnie oferują modlitwy i jedzenie dla zmarłych, aby ci dołączyli do nich i do wspólnej uczty.

4/11

Chuseok, Korea

Chuseok, Korea
(korea.net)

Koreańczycy oddają hołd przodkom w trakcie święta Chuseok (znanego także jako hangawi), które jest tradycyjnym świętem plonów. To czas powrotu w rodzinne strony i odwiedzania grobów bliskich. Zwyczajem jest usuwanie chwastów rosnących wokół mogił, czyli symboliczne posprzątanie „domu” nieboszczyka.

5/11

Pchum Ben, Kambodża

Pchum Ben, Kambodża
(Pixabay.com, Engin_Akyurt)

Uroczysty i jeden z najważniejszych kambodżańskich festiwali. Mieszkańcy odwiedzają lokalne świątynie, gdzie prócz modlitwy składają ofiary umarłym. Zwykle jest to słodki, kleisty ryż z fasolą zawinięty w liście bananowca.

6/11

Samhain, Szkocja i Irlandia

Samhain, Szkocja i Irlandia
(Wikimedia Commons CC BY, Rosser1954)

To najważniejsze celtyckie święto. Według wierzeń w wigilię Samhain *duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku, oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, *zstępują na ziemię w poszukiwaniu żywych. Robią to, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Celtowie robili wszystko, by ich domy wyglądały na niegościnne, zapalali ogniska na zewnątrz i wystawiali żywność dla duchów.

7/11

Awuru Odo, Nigeria

Awuru Odo, Nigeria
(Wikimedia Commons CC BY, Mhubng)

Ten ciekawy festiwal odbywa się co dwa lata, ale potrafi trwać nawet pół roku! *W tym czasie trwają uroczystości,podczas których oddaje się cześć zmarłym - rodzinie i przyjaciołom. Ogromnej fecie towarzyszy maskarada z muzyką i tańcami. *

8/11

Dzień Drakuli, Rumunia

Dzień Drakuli, Rumunia
(Pixabay.com, pionut)

Pierwszym skojarzeniem związanym z Rumunią jest słynny hrabia Drakula. Wielu turystów co roku zjawia się w Transylwanii, żeby odwiedzić zamek, w którym mieszkał. Co roku odbywają się tam liczne imprezy i wydarzenia, w tym Dzień Drakuli.

9/11

Święto Głodnych Duchów, Hongkong

Święto Głodnych Duchów, Hongkong
(Wikimedia Commons CC BY, Ws227)

W Hongkongu i innych wschodnioazjatyckich krajach wielu wierzy, że duchy stają się niespokojne od połowy sierpnia do połowy września. W tym czasie składa się także symboliczne ofiary z jedzenia okolicznym bóstwom i nieznanym duchom, które od tej pory mają ludziom sprzyjać.

10/11

Ognissanti, Włochy

Ognissanti, Włochy
(MaxPixel.com)

Większość mieszkańców Europy to chrześcijanie, którzy w bardzo podobny sposób kultywują pamięć zmarłych. Włosi obchodzą Wszystkich Świętych podobnie, ale uroczystości rozpoczynają się na kilka dni wcześniej. Kwiaty składane są na grobach, nawet nieznajomych, wypełniając cmentarze kolorami.

11/11

Teng Chieh, Chiny

Teng Chieh, Chiny
(Wikimedia Commons CC BY, Richard Riley)

Chińczycy są bardzo przywiązani do tego zwyczaju. Uroczystości urządzane są na cmentarzach oraz w prywatnych domach. Tradycją jest puszczanie na wodę małych trzcinowych łódek z lampionami, które mają wyznaczać kierunek zagubionym duszom.

Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić